Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Súdánem navzdory vyhlášenému příměří zmítají boje, epicentrum je v Chartúmu

Svět

  11:56aktualizováno  15:51
V Súdánu navzdory dalšímu prodloužení příměří mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) pokračují boje, které zachvátily hlavně Chartúm. Ve městě s pěti miliony obyvatel je od rána slyšet střelbu a exploze a přelétávají nad ním vojenská letadla, uvedli svědci citovaní agenturou AFP.

Světový potravinový program (WFP) v neděli oznámil, že kvůli zoufalé humanitární situaci v Súdánu znovu zahájí svou činnost, kterou přerušil, když v bojích před dvěma týdny zemřeli tři jeho pracovníci.

V Súdánu proti sobě od poloviny dubna bojují armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). V neděli se strany dohodly už na druhém prodloužení klidu zbraní, který by měl platit do středy, ale stejně jako v předchozích dnech se příměří nedodržuje. Z porušení dohody se obviňují obě strany konfliktu.

Generál Abdal Fattáh Burhán, který velí armádě, tvrdí, že je pro něj nepředstavitelné jednat s velitelem RSF Muhammadem Hamdanem Dagalem, který byl dříve jeho spojencem. Šéf RSF známý pod přízviskem Hemeti v pondělí podle agentury Reuters řekl, že Burhán podle něj skončí v rukou justice nebo na hřbitově. Oba muži dříve spolupracovali, v roce 2021 společně zorganizovali puč, rozdělily je ale spory o začlenění jednotek RSF do armády.

Situace je vyhrocená zejména v Chartúmu, kde docházejí zásoby potravin, paliva a vody, až na výjimky nefungují nemocnice ani další služby. V metropoli je slyšet dělostřelecká palba a na mnoha místech je vidět kouř, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky.

„Viděli jsme mrtvé. Průmyslová oblast je celá vyrabovaná. Sledovali jsme lidi, kteří si nesli na zádech televizory a velké pytle s ukradeným zbožím z továren,“ popsal jeden z místních obyvatel, který z Chartúmu utekl, ale pak se kvůli přívalu uprchlíků zase vrátil.

Podle ministerstva zdravotnictví dosud zemřelo na 530 lidí a 4 600 dalších utrpělo zranění, OSN ale tuto bilanci považuje za značně podhodnocenou. Desítky tisíc lidí uprchly do sousedních zemí a hledají bezpečí v Čadu, Etiopii či Jižním Súdánu. Asi 40 000 Súdánců napočítali v Egyptě, další se pokoušejí dostat na lodích přes Rudé moře do Saúdské Arábie nebo Jemenu.

„Protože kvůli krizi v Súdánu jsou ohroženy hladem miliony lidí, končí WFP okamžitě s pozastavením své činnosti, ke které přistoupil po tragických úmrtí lidí z našeho týmu,“ napsala na Twitteru výkonná šéfka tohoto programu OSN Cindy McCainová.

V Súdánu se v úterý očekává šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths, kterého tam vyslal generální tajemník OSN António Guterres.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.