13. května 2019 20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svržený súdánský exprezident al-Bašír byl obžalován ze smrti demonstrantů

Bývalý súdánský prezident Omar al-Bašír. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý súdánský prezident Omar al-Bašír. | foto: AP Photo

Chartúm Súdánská prokuratura v pondělí obžalovala bývalého prezidenta Umara Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna k jeho svržení. Informovala o tom agentura AFP.

Mluvčí vojenské rady, která po Bašírovi v zemi převzala moc, v pondělí zároveň oznámil, že se rada s opozičními skupinami dohodla na struktuře přechodných institucí.

„Umar Bašír a další byli obžalováni z podněcování a z účasti na zabití demonstrantů,“ uvedl v prohlášení súdánský generální prokurátor. Bývalý prezident je v současnosti ve vazbě v metropoli Chartúmu, kam se dostal krátce po svém dubnovém svržení.

Přechodná vojenská rada už dříve uvedla, že Bašír bude souzen v Súdánu a nebude vydán do Haagu, kde u Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Budoucí civilní vláda ale může toto rozhodnutí změnit.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a požadovali rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. V pondělí se vojenská rada podle svého mluvčího s opozičními skupinami dohodla na struktuře přechodných orgánů. Způsob jejich vytvoření a jejich složení by měly být předmětem dalších jednání. Hlavním sporem v dosavadních jednáních byla role armády v budoucí správě země. Vrcholné představitele armády dosadil ještě Bašír.

Podle sdružení lékařů Aliance pro svobodu a změnu, které se podílelo na organizaci protivládních protestů, zahynulo při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince 90 lidí. Oficiální údaje hovoří o 65 mrtvých.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!