Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sukničkář i otrokářský prezident. Přečtěte si, kdo se podílel na vzniku USA

Svět

  6:00
PRAHA - Vynálezce hromosvodu, chovatel ovcí i pěstitel tabáku. Ti všichni se podíleli na založení Spojených států amerických a v USA se jim neřekne jinak než Otcové zakladatelé. Server Lidovky.cz ku příležitosti 240 let od založení USA přináší přehled o těchto mužích.

Podepsání Deklarace nezávislosti foto: Wikimedia.org

V pondělí 4. července slaví ve Spojených státech amerických Den nezávislosti. Letos uplyne od podepsání Deklarace nezávislosti už 240 let. Dokument, který byl podepsán ve Filadelfii, se stal nejvýznamnější listinou v USA i jedním ze symbolů války za nezávislost, která proběhla v letech 1775 - 1783.

George Washington: Prezident, který nemohl lhát

George Washington, který je pro většinu Američanů symbolem války za nezávislost a její cesty ke svobodě, svoji kariéru započal jako zeměměřič a voják. Po několika vojenských akcích se nakonec usídlil na Mount Vermontu, kde vlastnil obrovské tabákové plantáže, které obstarávali otroci. Oženil se s vdovou Marthou Dandridge Custisovou a její děti adoptoval.

George Washington

George Washington

Strmý nárůst jeho kariéry začal válkou za nezávislost, kdy Washington vedl americká vojska. V roce 1783 uzavřel příměří s Brity. V roce 1789 byl pak zvolen prvním prezidentem USA. Zemřel v roce 1799 na následky prochladnutí. Jeho smrt je jedním z nejčastějších výjevů v americké historii. Zajímavostí také je, že po jeho smrti byli všichni otroci z Mount Vernonu propuštěni.

V Americe je velmi populární příběh, ve kterém Washington vystupuje jako dítě. Údajně měl pokácet otcovu oblíbenou třešeň. Když se jej otec později ptal, co se stalo, odpověděl mu budoucí prezident „Nemohu lhát.“ S odkazem prvního amerického prezidenta se dá setkat takřka všude (pojmenování hlavního města i státu). Jeho podobiznu mohou Američané vídat také na dolarové bankovce.

Thomas Jefferson: Autor deklarace zemřel na Den nezávislosti

Třetí prezident USA a hlavní autor Deklarace nezávislosti Thomas Jefferson byl ve společnosti znám také tím, že zkoumal pravost bible. Jefferson sám kandidoval na prezidenta, ale prohrál o pouhé tři hlasy s Johnem Adamsem. Zvolen byl až v roce 1801.

Thomas Jefferson

Thomas Jefferson

Jefferson miloval záhady a šifry. Je dochovaný dopis, který Jeffersonovi zaslal jeho přítel. Dopis obsahuje šifru bez klíče. Není jasné, zda Jefferson šifru vyluštil. To se podařilo až v roce 2009 s pomocí počítače. Mezi záliby Jeffersona patřilo také chovatelství. Mezi jeho nejoblíbenější zvířata patřily ovce.

Jefferson také patřil mezi přívržence řešení otrokářské otázky, ačkoliv sám otroky vlastnil. Zemřel 4. července jen pár hodin před Johnem Adamsem. Thomas Jefferson je znám také jako architekt. V Richmondu postavil budovu pro zákonodárné shromáždění, která je dnes památkou. S jeho podobiznou se američané mohou setkat na dvoudolarové bankovce, která v USA koluje v nevelkém tisku.

John Adams: Prezident, kterého překonal až Ford

John Adams

John Adams

Druhý prezident USA John Adams byl právník a diplomat. Dlouhou dobu také držel rekord v dlouhověkosti amerických prezidentů. O tento primát jej připravil až Gerald Ford. Adams je také prvním prezidentem, jehož příbuzný byl taktéž zvolen do čela státu. Prezidentské křeslo totiž získal jeho syn John Quinci Adams a to ještě za otcova života.

Johna Adamse proslavila jeho výhra nad Jeffersonem. Ten se stal po prohraných volbách viceprezidentem, ale s Adamsem nespolupracoval. Adams totiž razil politiku omezení zisku občanství. Adams zemřel jen několik hodin po svém rivalovi 4. července 1826. Jeho poslední přípitek byl:„Provždy nezávislost!“ John Adams byl také vyobrazen na jednodolarové minci.

Benjamin Franklin: Sukničkář, který založil dobrovolné hasiče

Americký diplomat, spisovatel, vynálezce, politik a přírodovědec Benjamin Franklin byl jednou z nejvýznamnějších postav 18. století. Proslavil se jako vynálezce bleskosvodu, který byl předchůdcem dnešního hromosvodu (společně s Čechem Prokopem Divišem – pozn. Red.). Svůj experiment tehdy provedl s drakem, klíčem a železnou tyčí, když chtěl objasnit, jestli má elektřina něco společného s bleskem.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin

V USA je také znám jako zakladatel dobrovolných hasičů. Kromě Franklina byli hasiči také Washington, Jefferson či Alexandr Hamilton.Tuto skutečnost použil také Ray Bradbury ve svém románu 451 ° Fahrenheita. Franklin byl přítomen i při podpisu kapitulace Anglie po prohrané válce za nezávislost.

V Bostonu byl Franklin znám jako dobrý společník a sukničkář. V jeho korespondenci se dochovalo několik milostných dopisů. Zemřel v roce 1790. Vyobrazen je na stodolarové bankovce, kterým se v Americe přezdívá „Franklins“.

Alexandr Hamilton: Zemřel v souboji s viceprezidentem

Prvního ministr financí USA Alexandra Hamiltona jmenoval Washington 11. září 1789. Hamilton je znám jako spoluautor Federálních listů, které sloužily k volnějšímu výkladu ústavy. Byl také zastáncem jednotného rozpočtu a zřízení Centrální banky. Za tyto kroky byl kritizován. Hamilton měl ve Washingtonově vládě výsadní postavení a dohlížel na svoje kolegy. Ministrem financí byl šest let.

Alexandr Hamilton

Alexandr Hamilton

Ani Hamiltonovi se nevyhnul skandál. V roce 1791 proběhl románek s Marií Reynoldsovou. Jejich setkání byla přerušena poté, co se o celé záležitosti dozvěděl manžel Reynoldsové a hrozil, že Hamiltona veřejně zostudí. Celou situaci vyřešil Hamilton zaplacením částky, kterou po něm Reynold požadoval. O tomto skandálu se veřejnost dozvěděla až o několik let později.

Hamiltonova smrt byla více než poetická. Jeho politický rival Aaron Burr, který byl viceprezidentem USA, Hamiltona obvinil z urážky na cti, které se měl bývalý ministr dopustit pomocí dopisu. Hamilton se snažil vyvrátit jeho tvrzení, ale souboji nezabránil. Jedenáctého července byl Hamilton zabit v souboji poté, co jej zasáhla kulka do podbřišku. I on je vyobrazen na amerických dolarech, a sice na desetidolarovce.

James Madison: Za jeho úřadu zemřeli dva viceprezidenti

James Madison

James Madison

James Madison byl v pořadí čtvrtým americkým prezidentem. Stejně jako Hamilton, byl i Madison autorem Federálních listů. Proslul jako tvrdý kritik Hamiltona i jako otec Ústavy i Listin práv. V roce 1812 také vyhlásil válku Velké Británii, která je někdy označována jako „zbytečná válka“.

Je jediným americkým prezidentem, kterému zemřeli ve funkci dva viceprezidenti. Byli jimi George Clinton a Elbridge Gerry. Madison je vyobrazen na pětitisícové bankovce.

John Jay: Pozici ministra vyměnil za soudce

John Jay

John Jay

John Jay je posledním z autorů Federálních listů. Je autorem celkem pěti článků. Stejně jako všichni předešlí Otcové zakladatelé i Jay je signatářem Deklarace nezávislosti. Washington mu ve svoji první vládě nabídl post ministra zahraničí, který ale Jay odmítl. Místo toho se ujal úřadu předsedy Nejvyššího soudu Spojených států amerických.

Jay se v roce 1795 tohoto postu vzdal a ujal se postu guvernéra. V roce 1800 mu byl post předsedy nejvyššího soudu nabídnut znovu, ale Jay jej odmítl. John Jay proslul také jako diplomat ve Španělsku a během podpisu Pařížské smlouvy v roce 1783.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat