28. února 2019 7:48, aktualizováno  9:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zrušený oběd i společná ceremonie. Kim měl na summitu přehnané požadavky, tvrdí Trump

Prezident Trump na tiskové konferenci po setkání s Kim Čong-unem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na tiskové konferenci po setkání s Kim Čong-unem. | foto: Reuters

HANOJ Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un nedosáhli na svém druhém summitu ve vietnamské metropoli Hanoji žádné dohody. Uvedl to na tiskové konferenci prezident Trump s tím, že jednání by měla v následujících týdnech pokračovat.

„Nedá se mluvit o nějakém průlomu. Kim Čong-un je výraznou osobností a máme skvělé vztahy. Prozatím se pro žádné rozhodnutí nevyslovíme. Občas je nutné, abychom prošli nějakou cestu,“ řekl k novinářům prezident Trump na tiskové konferenci po summitu s Kim Čong-unem. Bilaterální jednání tak skončilo bez jakéhokoliv memoranda a rozhodně je tak méně úspěšné než poslední červnový summit v Singapuru.¨

Společná večeře amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce...
„Sankce zůstanou v platnosti tak, jak jsou,“ řekl Trump s tím, že Kim nenabídl...

„Nedospěli jsme k průlomu. Pana Kima se nám nepodařilo přesvědčit k nějakému většímu pokroku,“ uvedl na tiskové konferenci americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Dva lídři se setkali. Určitý výsledek tu tak je.“

„(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám,“ vysvětloval Trump na tiskové konferenci, proč schůzka skončila dříve a bez dohody. Postoje obou stran jsou nicméně podle něj „bližší“ než před rokem. 

„V tuto chvíli jsme se ale rozhodli z jednání odejít,“ dodal. Dodal, že KLDR toho neudělala dost, aby USA mohly zrušit veškeré sankce, což prý Kim Čong-un požadoval. KLDR prý slíbila, že testování jaderních zbraní nebude pokračovat, a prezident Trump diktátorovi údajně věří.

Trump a Pompeo byli na tiskové konferenci celkem konkrétní. Uvedli, že KLDR byla ochotná vzdát se celého jaderného komplexu Jongbjon za úplné odstranění sankcí, ale odmítla ukončení jaderného programu v dalších lokalitách například v jednom zařízení na obohacování uranu.

Donald Trump a Mike Pompeo.

Donald Trump a Mike Pompeo.

„Máme se rádi, máme dobrý vztah,“ zopakoval Trump s tím, že se s diktátorem rozešli v „přátelské“ atmosféře. Prezident prý mohl podepsat nějakou dohodu již ve čtvrtek po jednání, ale nechtěl nic uspěchat. „Jsme partneři s dalšími zeměmi v otázce sankcí. Nemůžeme rozhodovat sami.“

Podle odborníků si v současnosti musíme počkat, jak bude reagovat Severní Korea, zda se ze Spojených států stane opět nepřítel, nebo budou vnímány lépe a klidnější optikou, jako tomu bylo v posledním roce.

Že nedošlo k dohodě mezi Trumpem Kimem, lituje i  Jižní Korea. Jak uvedl ve svém prohlášení úřad jihokorejského prezidenta, oba vůdci nicméně „učinili významný pokrok“. Trumpova ochota pokračovat v dialogu je pak příslibem, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu, doplnil Soul podle agentury Reuters.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová před tiskovou konferencí uvedla, že dvoudenní jednání Kima a Trumpa o denuklearizaci Severní Koreje byla konstruktivní, nevedla ale k dohodě. „V tuto chvíli nebylo dosaženo žádné dohody, týmy obou zemí se však těší na setkání v budoucnu,“ konstatovala v prohlášení Sandersová.

Vrcholná schůzka skončila kolem 07:30 SEČ, tedy o něco dříve, než se předpokládalo. Sandersová řekla, že Trumpova tisková konference je přesunuta z 09:50 SEČ na 08:00 SEČ.

„Chtěl bych, aby vztahy byly zachovány,“ dodal Trump s tím, že Severní Korea...

„Chtěl bych, aby vztahy byly zachovány,“ dodal Trump s tím, že Severní Korea neprovádí jaderné zkoušky.

V 08:00 SEČ přitom mělo být původně podepsáno společné prohlášení, podpisová ceremonie se ale konat nebude. Stejně tak byl zrušen i plánovaný čtvrteční společný oběd obou státníků.

Trump a Kim zahájili svá jednání v Hanoji ve středu. Ve čtvrtek spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců. 

První summit byl loni v červnu v Singapuru

2018

9. ledna - V Pchanmundžomu na linii příměří se konaly první rozhovory mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015.

9. února - Severokorejská delegace, vedená sestrou severokorejského vůdce Kim Čong-una a předsedou parlamentu, dorazila do dějiště her v jihokorejském Pchjongčchangu, kde se zúčastnila slavnostního zahájení olympiády.

5. března - Do KLDR přiletěla jihokorejská vládní delegace, která se sešla s Kimem.

9. března - Americký prezident Donald Trump přijal pozvání k osobní schůzce s Kim Čong-unem.

28. března - Severokorejský vůdce přicestoval vlakem do Číny, kde jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

21. dubna - Kim Čong-un oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici.

27. dubna - Korejské státy se na summitu v jihokorejské části pohraniční obce Pchanmundžom dohodly, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova.

8. května - Kim podruhé navštívil Čínu. Ve městě Ta-lien, kam nečekaně přicestoval letadlem, se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

9. května - Severní Korea propustila tři vězněné Američany.

10. května - Trump na svém twitterovém účtu oznámil, že se s Kimem sejde 12. června v Singapuru.

16. května - Trump připustil, že není jasné, zda se summit s KLDR uskuteční. Dodal ale, že chce dále klást důraz na to, aby se KLDR zbavila jaderných zbraní.

24. května - Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svého tvrzení zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje.

26. května - Nejvyšší představitelé obou korejských států se po měsíci překvapivě opět setkali v demilitarizovaném pásmu.

1. června - V obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně spolu jednaly delegace KLDR a Jižní Koreje.

12. června - Na historickém summitu mezi USA a KLDR v Singapuru se Kim Čong-un zavázal spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově.

19. června - Kim Čong-un potřetí navštívil Čínu, v Pekingu se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

18.-19. září - Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se sešli na třetím mezikorejském summitu.

7. října - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se sešel s Kim Čong-unem a jednal s ním o krocích k postupnému odstranění jaderných zbraní z poloostrova a o kontrolách jejich plnění.

22. listopadu - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že KLDR nadále vyvíjí činnost na svém hlavním jaderném zařízení v Jongbjonu.

2019

8. ledna - Kim Čong-un přijel na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny.

6. února - Trump oznámil, že se sejde s Kimem ke druhému summitu 27. a 28. února ve vietnamské metropoli Hanoji.

27.-28. února - V Hanoji se podruhé sešli americký prezident Trump a severokorejský vůdce Kim.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky