Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojujeme s nejvíce protievropským režimem světa, řekl Zelenskyj v Bruselu

Svět

  11:08aktualizováno  15:29
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na mimořádný summit evropských lídrů v Bruselu. Chce s nimi jednat o dodávkách zbraní. V proslovu zdůraznil důležitost svobodné Ukrajiny pro svobodu Evropy. Dopoledne promluvil také v Evropském parlamentu. Podle šéfky EP Roberty Metsolaové je budoucnost Ukrajiny v EU.

Zelenskyj dorazil na summit společně se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Vedle politiků byly při příjezdu Zelenského nejen vlajky členských států, ale také dvě ukrajinské vlajky. Českou republiku zastupuje premiér Petr Fiala.

Zelenskyj na summitu zdůraznil, že svobodná Evropa je nepředstavitelná bez svobodné Ukrajiny. Pro bezpečnost regionu je významná zejména jednota, upozornil. Uvítal také pokroky v přístupových jednáních Ukrajiny s unií a poděkoval za poskytnuté balíky finanční, vojenské i humanitární pomoci.

Ve svém vystoupení ocenil dosavadní podporu, ale volal po rychlejším rozhodování, které by Kyjevu poskytlo náskok před Moskvou. Ukrajina s pomocí partnerů již učinila velké kroky, ale velká část cesty k ukončení války je ještě před námi, řekl Zelenskyj.

„Všichni chráníme Evropu před režimem, který chce zničit svobodu, který chce být na tomto kontinentě autoritářským lídrem,“ prohlásil ve zhruba desetiminutovém proslovu Zelenskyj. Kolegy z unijních zemí požádal, aby urychlili dodávky zbraní a munice pro jeho zemi, která očekává ruskou ofenzivu.

Zelenskyj také vyzval k přijetí sankcí vůči ruskému jadernému průmyslu nebo proti výrobě bezpilotních letounů v Rusku. Hovořil také o zřízení tribunálu k potrestání válečných zločinů, kterých se podle něj „ruští teroristé“ dopouštějí.

Ukrajinský prezident dále po jednání řekl, že slyšel od řady lídrů o „připravenosti poskytnout nám nutné zbraně a podporu, včetně letounů“. Doplnil, že na odpoledních bilaterálních schůzkách je bude přesvědčovat k dodání stíhaček. Český premiér Petr Fiala by se s ním měl sejít ve skupině společně s lídry pobaltských zemí, Finska a Dánska.

Návštěvu evropských institucí zahájil Zelenskyj ve čtvrtek dopoledne v Evropském parlamentu. Šéfka EP Metsolaová řekla, že budoucnost Ukrajiny je v EU.

Ukrajina bojuje s nejvíce protievropským režimem moderního světa a svým nasazením brání i evropské hodnoty, upozornil Zelenskyj v europarlamentu. Zároveň poděkoval za pomoc, kterou Kyjevu evropské země poskytují.

Před europoslanci hovořil o evropských a ukrajinských hodnotách, proti nimž podle něj Rusko vede „totální válku“. Využívá k tomu rozsáhlé rezervy zbraní ještě ze sovětských dob i pomoc v podobě dodávek od diktátorských režimů, jako je Írán.

„Děkuji, že se bráníme společně,“ uvedl Zelenskyj, jehož projev europoslanci několikrát ocenili povstáním a bouřlivým potleskem.

„Vítejte doma,“ řekl Zelenskému Michel

Zelenskyj do Bruselu dorazil ve čtvrtek dopoledne. Na letišti ho přivítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Vítejte v Bruselu. V srdci evropské rodiny, do které Ukrajina patří,“ napsala na Twitteru.

Spolu s von der Leyenovou vítal Zelenského na letišti také předseda Evropské rady Michel. „Vítejte doma, vítejte v EU,“ napsal na svém Twitteru. Při příchodu na summit pak Zelenského přivítala ukrajinská hymna.

Čtvrteční setkání lídrů zemí EU se Zelenským bude příležitostí, jak potvrdit další podporu unijních států Ukrajině, která se už téměř rok brání ruské agresi. Před začátkem summitu to v Bruselu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Estonská premiérka Kaja Kallasová při příchodu apelovala na co nejrychlejší dodávky dalších zbraní, které Kyjev potřebuje kvůli očekávané ruské ofenzivě. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se Ukrajina dalších zbraní dočká.

S evropskými lídry chce Zelenskyj jednat o dodávkách zbraní včetně střel dlouhého doletu a bojových letounů, informovala agentura AFP. Britský premiér Rishi Sunak k otázce poskytnutí stíhaček uvedl, že „nic není mimo hru“.

Zelenskyj během návštěvy Británie zpochybnil, že by výcvik Ukrajinců na britských stíhačkách Typhoon měl zabrat další roky. „Budeme vám posílat piloty, kteří už trénují dva a půl roku,“ uvedl.

Macron ve středu prohlásil, že Francie bude pevně stát po boku Ukrajiny. Podle Scholze Ukrajina patři do evropské rodiny. Uvedl, že vojenská, humanitární i finanční podpora bude pokračovat tak dlouho, jak bude nutné.

Macron Zelenskému zároveň udělil nejvyšší francouzské státní vyznamenání, velkokříž Řádu čestné legie. „Hold Ukrajině a jejímu lidu. Hold tobě, drahý Volodymyre, za tvou odvahu a tvé nasazení,“ napsal Macron na Twitteru.

Summitu se účastní také premiér Petr Fiala. Ten na čtvrteční tiskové konferenci před odletem do Bruselu uvedl, že je naprosto nutné pokračovat ve zbrojní podpoře Ukrajiny. Česko podle něj také podpoří Ukrajinu v její cestě ke členství v EU.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat