18. října 2018 0:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit lídrů EU průlom nepřinesl. Vyjednávání o brexitu musí pokračovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Německá kancléřka Angela Merkelová debatuje s rakouským kancléřem Sebastianem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová debatuje s rakouským kancléřem Sebastianem... | foto: Reuters

BRUSEL Středeční pracovní večeře sedmadvaceti lídrů EU, která se protáhla do noci, nepřinesla průlom ve vyjednávání o odchodu Velké Británie z unie. Komplikovaná jednání mezi expertními týmy unijních států a Spojeného království musí pokračovat.

„Myslím, že asi nikdo nečekal, že bude nějaký zásadní zvrat,“ uvedl po několikahodinovém jednání pro média premiér Andrej Babiš. „My jsme si vyslechli britskou premiérku a ta deklarovala, že bude dál konstruktivně jednat. Z naší strany jsme jednotní a Michel Barnier má naši plnou důvěru,“ sdělil předseda české vlády.

To, že k průlomu v jednání nedojde, se dalo odhadnout již po vystoupení šéfa Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který novinářům ještě před začátkem jednání oznámil, že britská premiérka Theresa Mayová svým protějškům nepředstavila žádný nový návrh dohody.

Německá kancléřka Angela Merkelová debatuje se španělským premiérem Pedro...
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Předseda Evropské rady Donald Tusk totiž již před zahájením summitu tvrdil, že pouze nové konkrétní návrhy mohou dostat vyjednávání ze slepé uličky. „Jedině takové návrhy mohou vést k průlomu,“ uvedl Tusk.

Jednání o brexitu v neděli zkomplikovala pozice Velké Británie v otázce celního režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Britský ministr pro brexit Dominic Raab totiž odmítl „rozvodovou smlouvu“, jelikož se mu nelíbilo, jak experti vyjednali klíčový spor kolem celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Londýnu se také nelíbí podoba unií navržené „pojistky“, která by platila v případě, že se nepodaří včas dojednat jiné řešení zapeklitého problému.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v této chvíli neplánují svolávat v listopadu mimořádný summit k brexitu. Po konci jejich středeční večeře, kde o britském odchodu z unie diskutovali, to uvedl s jednáním dobře obeznámený unijní představitel.

Šéfové států a vlád sedmadvacítky jsou ovšem připraveni se sejít „až a pokud“ šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier oznámí, že v nyní zablokovaných jednáních nastal „rozhodující pokrok“.

Barniera zároveň podle tohoto informovaného představitele lídři 27 zemí vyzvali, aby se dál snažil s britskou stranou dosáhnout dohody na základě pokynů, které už od nich dostal. Barnier, který ve středu u večeře prezidenty a premiéry s vývojem jednání seznámil, má jejich plnou důvěru.

„Přes intenzivní rozhovory (s Londýnem) nebylo dosaženo dostatečného pokroku,“ shodli se ve středu večer vrcholní představitelé EU27.

  • 9Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz