Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Summit mocných a vlivných. Bilderberská koneference opět budí vášně

Svět

  9:46
CHANTILLY/PRAHA - Po čtyřleté pauze zavítala Bilderberská konference znovu do zámoří. Její účastníci budou po čtyři dny diskutovat mimo jiné o Donaldu Trumpovi, globalizaci, informačních válkách či o populismu. Žádné jiné mezinárodní setkání nebudí tolik dohadů a spekulací jako jednání tak zvaného Bilderberského klubu.
Bilderberg. Setkání skupiny opředené mýty.

Bilderberg. Setkání skupiny opředené mýty. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Letos se koná neformální setkání vlivných osobností z politiky, byznysu a médií již po pětašedesáté a zároveň poněkolikáté v Chantilly, v americkém státě Virginia. Jeho organizátoři očekávají účast 131 osobností z 21 států.

Místo konání konference odráží i jedno z jejích hlavních letošních témat: budoucnost mezinárodních vztahů po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Luxusní hotel, v němž budou její účastníci jednat, je totiž téměř na dosah Bílého domu ve Washingtonu.

Jak vyplývá z webových stránek skupiny, bude se v Chantilly diskutovat také o globalizaci a možnostech jejího zpomalení. Účastníci by měli hovořit rovněž o situaci na Blízkém východě, v Rusku a v Číně a věnovat se důvodům nárůstu populismu ve světě.

Letos se konference zúčastní například generální tajemník Severoatlanické aliance Jens Stoltenberg či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Americkou vládu zastupují poradce pro otázky národní bezpečnosti Herbert McMaster či ministr obchodu Wilbur Ross.

K tradičním hostům Bilderberské konference patří někdejší americký ministr zahraničních věcí a poradce pro otázky národní bezpečnosti Henry Kissinger či bývalý šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Ze států střední a východní Evropy letos do Chantilly přijede polský bývalý ministr zahraničí Radosław Sikorski. Česko podobně jako loni zastoupení mít nebude. V minulosti se jednání bilderberské skupiny zúčastnili například Karel Schwarzenberg či diplomat Karel Kovanda.

Konspirační teorie

Během konference platí tak zvaná pravidla Chatham House. Ta dovolují další využívání informací, jež tam zazněly, za předpokladu, že nebude uveřejněna totožnost jejich autorů. Diskrétnost má účastníkům dovolit otevřenou diskusi. Po konferenci pak obdrží každý z jejích účastníků, včetně těch, kdo byli pozváni v minulosti, protokol shrnující průběh debat.

Kritici Bilderbergu se domnívají, že se zde za zavřenými dveřmi pravidelně uzavírají tajné dohody upravující chod světa, a to zcela mimo demokratické procedury.

Argumentují tím, že v minulosti nastaly pokaždé po těchto setkáních události, jež měly globální dopad. Mezi takové patří zavedení eura, krach banky Lehman Brothers či uprchlická krize.

Dále poukazují na to, že mnozí z účastníků krátce poté odstartovali velkou kariéru. To platí pro Margaret Thatcherovou, jež se konference zúčastnila v roce 1977 a následně se stala premiérkou, i pro Baracka Obamu, jenž zde vystoupil několik měsíců před zvolením v roce 2008.

Aby předešli různým dohadům, začali organizátoři Bilderbergu před několika lety na webových stránkách zveřejňovat jména účastníků i program jednání.

Své jméno dostalo setkání podle hotelu Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku. Z toho důvodu se schůzek pravidelně účastní i nizozemský panovník.

Ostře sledované setkání byznysmenů i politiků

■ V americkém státě Virginia se koná65. výroční konferenceBilderberského klubu, neformálního sdružení významných byznysmenů a politiků. Skupina mocných z Evropy a Severní Ameriky bude jednat o situaci ve strategických regionech a možnostech zpomalení globalizace.

■ Na uzavřené čtyřdenní setkání má dorazit 131 účastníků z 21 zemí, včetně generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Dostaví se také americký ministr obchodu Wilbur Ross. Zasedání předsedá Henri de Castries, jenž donedávna vedl finanční skupinu AXA.