2. července 2019 12:09, aktualizováno  21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit v Bruselu zná výsledek. Předsedkyní Evropské komise se má stát německá ministryně von der Leyenová

Horkou kandidátkou na předsedkyni Evropské komise je Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horkou kandidátkou na předsedkyni Evropské komise je Ursula von der Leyenová. | foto: ČTK/AP

Brusel Po více než pěti hodinách, které věnovali vyjednáváním v nejrůznějších menších skupinách, zasedli v úterý odpoledne v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ke společné diskusi o novém rozdělení klíčových pozic v unijních institucích. Po 19. hodině oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk, že Evropská rada navrhuje, aby se novou předsedkyní Evropské komise stala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Tusk uvedl, že von der Leyenová má v plánu udělat z Franse Timmermanse a Margrethe Vestagerové významné místopředsedy své budoucí komise.

Novým šéfem Evropské rady má být podle lídrů zemí EU belgický premiér Charles Michel, který tak vystřídá Donalda Tuska. Příštím šéfem unijní diplomacie má být Španěl Josep Borrell, do čela Evropské centrální banky chce Evropská rada Christine Lagardeovou.

Podle českého premiéra Andreje Babiše je rozhodnutí summitu o personálních otázkách úspěchem; České republice a V4 se podařilo zabránit příchodu spitzenkandidáta do čela Evropské komise. Babiš doufá, že 21 českých europoslanců bude postupovat jednotně a podpoří návrh summitu – von der Leyenovou do čela Evropské komise.

Macron označil dohodu ze summitu EU za plod hluboké shody mezi Německem a Francií. Von der Leyenová je podle něj dobrým kandidátem do čela EK.

Proti návrhu nakonec nehlasoval žádný z členských států a výsledek tak hodnotili kladně kromě Macrona a Sáncheze i nizozemský premiér Mark Rutte či jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki. „Obzvláště mě těší, že poprvé máme jako kandidáta do čela komise ženu,“ hodnotila zase rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová.

Tusk: Je šance, že europarlament svého nového předsedu vybere ze zemí střední či východní Evropy

O svém předsedovi musí podle Tuska rozhodnout sami europoslanci, summit by ale rád v čele EP viděl nejprve socialistu a po 2,5 roku zástupce lidovců. Také doufá, že lídři politických rodin v EU udělají vše, aby přesvědčili europoslance o podpoře personálních nominací, se kterými dnes přišel summit. Dosluhující předseda Evropské rady rovněž uvedl, že je šance, že europarlament svého nového předsedu vybere ze zemí střední či východní Evropy, což zlepší geografické rozložení funkcí v EU. 

Summit EU dosáhl rovného zastoupení mužů a žen v novém personálním obsazení vedoucích funkcí v institucích Evropské unie.

02.července 2019 v 19:03, příspěvek archivován: 02.července 2019 v 19:13

https://t.co/jXJtYsrs6Y

Podle informací ČTK se při závěrečném rozhodování o nominaci nové předsedkyně komise paradoxně zdržela německá kancléřka Angela Merkelová, proti nebyl nikdo. 

Europoslanecké frakce reagují na návrh summitu na obsazení vrcholných pozic EU smíšeně. Lidovci jej spíše podporují, socialisté jsou zklamaní.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie v sérii neformálních schůzek před tím hledali kompromisní sestavu, která by v příštích letech obsadila klíčové funkce v institucích EU. Začátek úterního jednání unijního summitu se proto několikrát odložil. 

Poté, co skupina zemí včetně středoevropských států visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) odmítla plán posadit do křesla v čele Evropské komise socialistu Franse Timmermanse, vzniklo při neformálních rozhovorech nové možné řešení, tehdy začalo padat jméno německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové. Budoucí předseda komise potřebuje nominaci Evropské rady, tedy summitu - která nemusí být jednomyslná. Následně jej musí podpořit většina europoslanců.

V kuloárech ale dál zaznívalo i jméno nynějšího unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera jako možné alternativy von der Leyenové v čele komise po odcházejícím Jeanu-Claudeu Junckerovi.

Jednání mimořádného summitu zůstávalo zablokované především kvůli plánu, který by do čela Evropské komise dostal nizozemského socialistu Franse Timmermanse. Plán v neděli večer a v pondělí na mimořádném a mimořádně dlouhém summitu narazil na odpor nejen Česka a dalších zemí visegrádské skupiny (V4, ČR, Polska, Slovenska a Maďarska), ale také Itálie, Irska a dalších zemí. 

Klíčové nyní zřejmě bude, zda se plán ze summitu podaří prosadit v europarlamentu, jehož ustavující schůze už začala a který chce svého předsedu zvolit ve středu.

V pondělí po odchodu z neúspěšného a více než 18 hodin dlouhého jednání francouzský prezident Emmanuel Macron připomněl, že věc má dopad na image EU ve světě a na vnímání Evropské rady - tedy summitu - u občanů evropských zemí.

Německá ministryně obrany u nehody vrtulníku poblíž Hannoveru 1. července 2019.
Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Trvající nesouhlas Visegrádu s prvním místopředsedou nynější komise při příchodu na summit razantně potvrdil český premiér Andrej Babiš. Timmermans podle něj nerozumí Střední Evropě, nemá ji rád, jeho postoj v migrační problematice je nepřijatelný a proto je pro Visegrád nepřijatelný i on.

Důležitější než názor V4 je však postoj části premiérů hlásících se k Evropské lidové straně (EPP), kteří zatím míní, že právě EPP má na vedení komise větší nárok než zástupce socialistické frakce.

Babiš také zdůraznil, že on ani jeho kolegové ze Slovenska, Polska a Maďarska, nyní na summitu nehrají politickou hru, ale hájí zájmy svých států. Logické by podle něj bylo, aby komisi vedl EPP, protože ta v květnu vyhrála eurovolby.

Hlavním cílem summitu je obsazení klíčových funkcí

Nizozemský premiér Mark Rutte, který je stejně jako Babiš součástí evropské liberální frakce, při příchodu v souvislosti s Babišem podotkl, že „různí kolegové mají různé názory na různé kanditáty“.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové by měli v úterý šéfové států a vlád k řešení personálního rébusu přistoupit „s novou kreativitou“ a uvědomit si, že každý bude muset do jisté míry ustoupit. Začátek jednání byl odložen a už před ním začaly nejrůznější související dvoustranné a vícestranné schůzky a diskuse.

Italský premiér Giuseppe Conte.

Italský premiér Giuseppe Conte.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!