Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Laura vyřešil otázku, jestli svrhnout kontroverzní pomník jižanských vojáků v Louisianě

Svět

  20:22
LAKE CHARLES/ PRAHA - Přes jihozápad amerického státu Louisiana se ve čtvrtek přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Největší škody napáchal ve městě Lake Charles, kde žije asi 80 tisíc lidí. A ukončil i dohady o tom, zda svrhnout pomník konfederačních vojáků.

Sochu v Lake Charles srazil hurikán Laura. foto: Twitter.com/Travis Akers

Nebezpečný hurikán Laura zasáhl jih Lousiany, tento stát a Texas už bičují vichr a déšť

Po několik týdnů se obyvatelé louisianského města Lake Charles zaobírali otázkou, zda by měli nechat stát pomník glorifikující obránce Konfederace – tedy sil, které bránily i právo jižanských plantážníků vlastnit otroky.

Navzdory peticím a protestům místních obyvatel nakonec zastupitelé rozhodli poměrem deset ku pěti, že monument ve městě zůstane.

Ve čtvrtek se však všechno změnilo. Městem se totiž prohnal hurikán Laura, který pustošil široké okolí a před pár dny si vyžádal životy 21 lidí na Haiti. Na území Spojených států sice zeslábl, ale i tak zlikvidoval pomník na náměstí v Lake Charles. Socha vojáka si „ustlala“ na mramorových schůdcích.

Laura ve čtvrtek postupovala Louisianou dál směrem na sever a rychle zeslábla na hurikán první kategorie. Stále ji však doprovází vichr, který může být smrtící, píše AP. Sílu hurikánu zřejmě živel ztratí až při přesunu nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří.

O víkendu se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat