Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Laura vyřešil otázku, jestli svrhnout kontroverzní pomník jižanských vojáků v Louisianě

Sochu v Lake Charles srazil hurikán Laura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sochu v Lake Charles srazil hurikán Laura. | foto: Twitter.com/Travis Akers

LAKE CHARLES/ PRAHA Přes jihozápad amerického státu Louisiana se ve čtvrtek přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Největší škody napáchal ve městě Lake Charles, kde žije asi 80 tisíc lidí. A ukončil i dohady o tom, zda svrhnout pomník konfederačních vojáků.

Po několik týdnů se obyvatelé louisianského města Lake Charles zaobírali otázkou, zda by měli nechat stát pomník glorifikující obránce Konfederace – tedy sil, které bránily i právo jižanských plantážníků vlastnit otroky.

Navzdory peticím a protestům místních obyvatel nakonec zastupitelé rozhodli poměrem deset ku pěti, že monument ve městě zůstane.

Ve čtvrtek se však všechno změnilo. Městem se totiž prohnal hurikán Laura, který pustošil široké okolí a před pár dny si vyžádal životy 21 lidí na Haiti. Na území Spojených států sice zeslábl, ale i tak zlikvidoval pomník na náměstí v Lake Charles. Socha vojáka si „ustlala“ na mramorových schůdcích.

Laura ve čtvrtek postupovala Louisianou dál směrem na sever a rychle zeslábla na hurikán první kategorie. Stále ji však doprovází vichr, který může být smrtící, píše AP. Sílu hurikánu zřejmě živel ztratí až při přesunu nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří.

O víkendu se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!