Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Supercyklon Amphan dorazil do Indie a Bangladéše, zabil už nejméně 84 lidí

Cyklon Amphan dorazil na pevninu a už stihl i zabíjet. foto: Reuters

Kalkata - Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP, podle níž se jednalo o nejsilnější bouři v oblasti Bengálského zálivu v tomto století.
  13:21aktualizováno  14:00

Na pobřeží Indie a Bangladéše byly kvůli silné bouři v pondělí a v úterý preventivně evakuovány více než tři miliony lidí při operaci, kterou komplikovala opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Tisíce evakuovaných se nyní nebudou mít kam vrátit, protože ve venkovských oblastech cyklon zničil množství domů z nepálených cihel. Rozsah škod se úřady snaží zjistit, práci ale záchranářům komplikují stržené mosty, neprůjezdné silnice a nefungující telefony.

Silný cyklón Bulbul si v Bangladéši a v Indii vyžádal osm mrtvých

Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení. Vichr ve městě odnášel střechy domů, vyvracel stromy, které padaly na zaparkovaná auta, a v důsledku lijáku byly zaplaveny ulice i kalkatské letiště.

V Bangladéši zemřelo 12 lidí. V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) zahynulo 72 osob včetně 15 v Kalkatě, sdělila šéfka místní vlády Mamata Banerdžíová. „Je to větší neštěstí než covid-19,“ prohlásila politička, která stav ve státě Bangla přirovnala k válečné situaci. Životy si v obou zemích nejčastěji vyžádalo zřícení domů, utopení a pády stromů. 

Problémy způsobuje nejen voda v ulicích, ale i popadané stromy.
Škody způsobené cyklonem Amphan se budou teprve zjišťovat, ale je jasné, že...

V Bangladéši je podle tamního ministerstva pro energetiku nejméně milion lidí bez elektřiny. Pod vodou jsou v této nízko položené zemi stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda prolomila desítku ochranných hrází.

Supercyklon Amphan nad indickou pevninu dorazil ve středu odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 170 kilometrů za hodinu s maximálními poryvy větru až 190 kilometrů za hodinu. Přes noc bouře zeslábla a přesunula se nad Bangladéš.

Autor:

Mohlo by vás zajímat