Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Cvičíme na Ukrajině, řekl Šojgu a zrušil manévry. Surovikina zahlédli v Moskvě

Velitel ruských okupačních sil na Ukrajině Sergej Surovikin na setkání s ruským ministrem obrany Segejem Šojguem (9. listopadu 2022) foto: AP

Rusko zrušilo na tento měsíc plánované vojenské cvičení Západ-2023, uvedl ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská armáda podle něj místo toho „cvičí na Ukrajině“. Ruská moderátorka Xenija Sobčaková tvrdí, že ruský generál Sergej Surovikin byl poprvé od červnové vzpoury žoldnéřské Wagnerovy skupiny spatřen na veřejnosti.
  20:13

„Ne, letos máme cvičení na Ukrajině,“ reagoval Šojgu po jednání ruských a tureckých představiteli v Soči na novinářský dotaz týkající se pravidelných manévrů.

O tom, že Moskva pravděpodobně manévry zruší, minulý týden informovalo britské ministerstvo obrany. Důvodem je podle Londýna nedostatek vojáků a vybavení, kterému Rusko v důsledku války na Ukrajině momentálně čelí.

Takzvaná společná strategická cvičení provádělo Rusko od roku 2010 ve čtyřletých cyklech, a to po celé zemi. Od roku 2021 se měla konat každý druhý rok v západní části země, což podle Londýna odráželo priority Moskvy s ohledem na narůstající konfrontaci se Západem.

Manévry, které provedla ruská armáda společně s běloruskou v září 2021, tedy jen několik měsíců před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, byly největší od rozpadu Sovětského svazu. Podle Moskvy se jich zúčastnilo na 200 tisíc vojáků.

Surovikin údajně v Moskvě

Bývalý velitel ruských vojenských sil na Ukrajině podle Sobčakové byl poprvé od června viděn na veřejnosti od června. „Generál Sergej Surovikin je venku. Živý, zdravý, doma, se svou rodinou, v Moskvě. Fotografie pořízena dnes (v pondělí 4. září 2023, pozn. red.),“ napsala Sobčaková v popisku k fotografii, na níž je zachycen muž v civilním oblečení, slunečních brýlích a čepici, jak jde vedle ženy připomínající Surovikinovu manželku Annu. Pravost snímku nebylo možné ověřit, připomněla agentura Reuters.

Různá média dříve informovala, že Surovikin upadl v nemilost Kremlu po červnové neúspěšné vzpouře wagnerovců a je vyšetřován pro svou možnou spoluúčast. Státní tisková agentura RIA uvedla, že minulý měsíc byl Surovikin odvolán a ve funkci šéfa letectva ho dočasně nahradil jeho zástupce Viktor Afzalov.

Surovikin, který během ruské vojenské intervence v občanské válce v Sýrii získal přezdívku generál Armagedon, krátce řídil ruské válečné operace na Ukrajině. V lednu tuto funkci předal náčelníkovi generálního štábu generálu Valeriji Gerasimovovi.

Surovikin byl ruskými válečnými komentátory obecně vnímán jako silný a schopný velitel. Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který minulý měsíc zahynul při pádu svého soukromého letadla, zaujímal k ruskému ministerstvu obrany a armádnímu velení ostře kritický postoj, o Surovikinovi se ale vyjadřoval pochvalně a označoval ho za „člověka, který se nebojí odpovědnosti“.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...