Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie suspendovala tisíce neočkovaných zdravotníků. Desítky už jich daly výpověď

Svět

  13:34
Asi tři tisícovky francouzských zdravotníků se dočasně ocitly na neplacené dovolené, neboť se nenechali do středy 15. září naočkovat proti covidu-19. Podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana se francouzští zdravotníci, pečovatelé v domovech pro seniory a hasiči musí od středy prokázat alespoň jednou dávkou proticovidové vakcíny.

Povinnost očkování se týká asi 2,7 milionu pracovníků. „Pokud se neprokážou platným dokumentem o očkování, nemohou déle vykonávat svou činnost,“ řekl ministr. Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu ale nemohou být přímo propuštěni. 

Očkovat se v zemi zatím nenechalo asi 300 000 zdravotníků, hasičů a pečovatelů. Ti, kteří se chtějí očkovat v následujících dnech a využijí k tomu své volno, mohou v práci zůstat.

Povinné očkování francouzských zdravotníků začíná, odmítači nesmějí do práce

„Několik desítek zdravotníků již podalo výpověď,“ řekl ve čtvrtek ministr Véran stanici RTL. „Mnoho ze suspendovaných se rozhodlo, že se nechají naočkovat, přestože vidí, že očkovací povinnost je realitou,“ dodal. Mezi suspendovanými je podle něj však jen minimum lékařů. Ministr veřejnost ujistil, že opatření nijak nenaruší poskytovanou zdravotní péči v zemi. 

Podle listu Nice Matin suspendovali v jedné z nemocnic v jihofrancouzském Nice téměř 450 zdravotníků. Agentura Reuters ve čtvrtek také informovala o důstojníkovi požární bezpečnosti nemocnice v Nice, který na protest proti opatření zahájil hladovku. Thierry Paysant uvedl, že nenamítá nic proti očkování jako takovému, ale vadí mu, že lidé jsou do něj lidé nucení pod výhrůžkou ztráty zaměstnání. 

Doufá, že svým činem rozproudí veřejnou debatu. „S lidmi, kteří jsou proti nařízení, se podle něj zachází jako s příznivci konspiračních teorií a jejich názor se nebere v potaz,“ řekl Paysant.

Kabinet prezidenta Emmanuela Macrona opatření zavedl spolu s povinností zdravotnických pasů, jimiž se lidé musí prokazovat při vstupu do volnočasových a kulturních míst. Vláda chce zamezit podzimní vlně koronavirových infekcí a uspíšit očkovací kampaň.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat