3. září 2019 12:39, aktualizováno  12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský tanker, který dříve zadrželi Britové u Gibraltaru, nyní u Sýrie přestal vysílat signály

Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | foto: Reuters

DAMAŠEK Íránský ropný tanker Adrian Darya 1, který se nedávno stal důvodem sváru mezi Teheránem a Západem, patrně ve Středozemním moři západně od syrského pobřeží vypnul svůj transpondér. Podle agentury Reuters tomu nasvědčují informace mapující lodní dopravu.

Tanker, který má na palubě íránskou ropu, vyslal poslední informaci o své poloze v pondělí odpoledne, když se nacházel mezi Kyprem a Sýrií. Namířeno měl tehdy na sever.

Člen posádky si fotí jméno lodi
Tanker Grace 1.

Plavidlo, dříve známé jako Grace 1, zadrželo britské námořnictvo u Gibraltaru 4. července pro podezření, že tanker byl na cestě do Sýrie s cílem dodat tam ropu, což zakazují sankce Evropské unie. O dva týdny později Írán v odvetě zadržel tanker plující v Hormuzském průlivu pod britskou vlajkou.

Gibraltar íránské plavidlo propustil 15. srpna poté, co jej Teherán ujistil, že 2,1 milionu barelů ropy na palubě nebude dopraveno do Sýrie. Podle zdrojů agentury Reuters v lodní dopravě se ale íránské plavidlo pokusí ropu přemístit na jiný tanker, výměnou za část jeho nákladu.

Americké ministerstvo financí minulý pátek umístilo tanker Adrian Darya 1 na černou listinu. Washington uvedl, že bude pomoc plavidlu ze strany jiného státu považovat za pomoc teroristické organizaci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!