Ministr životního prostředí Norbert Röttgen a ministr hospodářství Rainer Brüderle přišli s šestibodovým plánem, který narýsoval změnu energetické politiky. Röttgen a Brüderle chtějí napumpovat peníze do různých podpůrných programů. Mimo jiné by mělo ještě letos jít pět miliard euro na výstavbu větrných parků u pobřeží.
Server týdeníku Der Spiegel v souvislosti s plánem napsal, že by po celém Německu měly vznikat ve velkém množství obří větrníky a navíc by zřejmě měla po zemi vést hustější síť elektrických vedení, která by transportovala elektrickou energii z větrného severu na jih. Většina Němců si sice přeje "Schluss" jaderné energie. Na druhou stranu představa, že by vedle jejich domu mělo stát obří větrné zařízení je děsí stejně. "Svatý Floriánku, ušetři můj dům," glosuje s nadsázkou současnou situaci Der Spiegel. Dodává, že Němci si přejí, aby větrníky stály u "baráku" někoho jiného.
Na webové stránce windkraftgegner.de se shromáždilo již přes 70 iniciativ, kterým větrná energie vadí. Odpor je třeba možné zaslechnout ze spolkových zemí jako je Braniborsko, Sasko a dokonce i Bádensko-Württembersko, kde po nedávných volbách hlavní vládní stranu představují Zelení.
Kritikům vlády však také vadí představa, že by mohutné elektrické vedení mělo vést unikátním pohořím Durynský les ve spolkové zemi Durynsko. Zajímavostí je, že Zelení, kteří se angažují ze všech politických stran proti jádru nejvíce, ani v případě podobných iniciativ nezůstávají stranou. "Pro nás Zelené to znamená vyřešit konfliktní otázky," říká v této souvislosti jedna ze šéfek strany Claudia Rothová.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE
Urychlený odchod od jádra by jistě představoval náklady v miliardové výši. Kde na to vzít? Němečtí liberálové z FDP přišli s tím, že základem by měly být rozpočtové úspory. Peníze by podle nich mohly být obstarány také z prodeje akcií německého Telekomu.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE
Svatý Floriánku, ať nemám u domu větrnou elektrárnu!
Němci chtějí co nejrychleji opustit jadernou eneregii. Horečně proto hledají náhradní alternativy. Jako jedna z hlavních variant přichází do úvahy využití větrné síly. Jenže věc není zdaleka tak jednoduchá. Kromě vysokých finančních nákladů, které jsou s přechodem na obnovitelné energie spojené, se část německé veřejnosti bojí, že jejich krajinu „zasekají“ větrné elektrárny.
Větrná elektrárna na severu Německa foto: Shutterstock
1+1 (36m2) ul. Palackého, Chodov, okr. Karlovy Vary
Palackého, Chodov, okres Sokolov
9 000 Kč/měsíc