7. září 2017 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slavná pláž, nad kterou přistávala letadla, se ponořila do tmy. Irma ji odřízla od světa

Pláž Maho na ostrově Svatý Martin před a během hurikánu Irma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Maho na ostrově Svatý Martin před a během hurikánu Irma. | foto: Twitter.com

PHILIPSBURG Hurikán Irma ve středu způsobil obrovské škody i na nizozemské části karibského ostrova Svatý Martin, která zůstala odříznuta od světa. Na francouzské straně ostrova si řádění živlu vyžádalo přinejmenším osm mrtvých. Informace o případných obětech na jižní, nizozemské straně nejsou podle premiéra Marka Rutteho známy.

Nizozemská vláda svolala krizové zasedání. Video pořízené z vrtulníku námořnictva ukazuje mimo jiné zaplavené domy, lodě a hotely na pobřeží. Turistika je přitom hlavním zdrojem příjmů ostrova, uvedla agentura Reuters. Nachází se tam i známá pláž Maho, která leží v bezprostřední blízkosti přistávací dráhy letiště, a je tak díky nízko letícím letadlům oblíbeným místem leteckých fanoušků.

Dráhy mezinárodního letiště princezny Juliany zůstaly neporušené, letiště je však podle sdělení námořnictva nedostupné. Podle agentury AP má hlavní terminál vážně poškozenou střechu a leží v něm naplavený písek.

Hurikán poničil nejen terminál, ale také přístupové tubusy k letadlům. Na fotografiích zveřejněných na Twitteru je vidět utržené dveře i zaplavenou vstupní halu.

06.září 2017 v 15:44, příspěvek archivován: 07.září 2017 v 12:19

2 / #Vliegveld 'Princess Juliana International Airport' op #SintMaarten is ook platgewaaid door #orkaan #Irma - #Philipsburg #SXM #Maho https://t.co/IvOZh8qjN0

Některé snímky ukazují nepřístupné přístavy, ulice jsou poseté odpadem, přepravní kontejnery v přístavu leží poházené jako dětské kostky, napsala AP.

Na francouzské části ostrova zahynulo celkem osm lidí a dalších 23 bylo zraněno. Podle deníku le Figaro je však 95 % ostrova naprosto zdevastováno. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se na ostrov dostaví „ihned, jak to bude možné.“

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz