1. listopadu 2017 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svědci útoku na Manhattanu hovoří o šoku a hrůze. Viděli krev i nehybná těla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
V místě činu probíhá policejní vyšetřování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V místě činu probíhá policejní vyšetřování. | foto: ČTK

PRAHA Slunné úterní odpoledne na Dolním Manhattanu slibovalo vydařené halloweenské oslavy, během chvíle se ale změnilo v tragédii, po které na zemi zůstali ležet mrtví, zranění a otřesení.

Dosavadní klid náhle přerušily zoufalé výkřiky lidí, které uzbecký přistěhovalec Sayfullo Saipov (v přepisu z uzbečtiny Sajfulláh Saipov) za volantem dodávky během své zhruba kilometr dlouhé divoké jízdy po stezce pro chodce a cyklisty srážel.

Těla lidí ležela po celé délce trasy, kterou Saipov projel. Zkáza, kterou za sebou zanechal, vyvolala u svědků hrůzu i zmatení zároveň, napsal deník The New York Times. Masakr viděl například 36letý Tom Kendrick, který si šel zaběhat. Newyorskému listu popsal, jak viděl potlučené tělo a kolo v keři opodál, o kus dál si všiml jiných tří těl, která ležela u sebe, a také dalších zkrvavených cyklistů.

„Šel jsem k nim, abych zjistil, zda jim mohu pomoci, ale pomoc již nepotřebovali, zdáli se být mrtví,“ řekl Kendrick s tím, že ti lidé byli od krve a bez známek vědomí. „Bylo to strašlivé, bylo to hrozivé a bylo to neskutečné,“ uvedl s tím, že byl v šoku. Celkem si útok vyžádal osm mrtvých a jedenáct zraněných.

Slyšel srážku aut i střelbu

Patnáctiletý Hiro Kimura, který studuje druhý ročník Stuyvesantovy střední školy, před kterou Saipovovo řádění skončilo, vypověděl, že se svými přáteli jako první zaslechli hlasitou ránu doprovázející srážku aut. To Saipov s vypůjčenou dodávkou narazil do školního autobusu. Pak Kimura slyšel střelbu. „Viděli jsme utíkající děti,“ řekl Kimura.

Policista vyšetřuje místo činu na West Side Highway, kde Sayfullo Saipov najel...
Experti vyšetřují místo útoku na Manhattanu.

Devětadvacetiletý Saipov po nehodě opustil vůz s paintballovou a vzduchovou pistolí v ruce, krátce poté ho jeden ze zasahujících policistů postřelil v oblasti břicha.

Matka jisté 13leté dívky, která nechtěla deníku The New York Times sdělit své jméno, uvedla, že dcera se ocitla útočníkovi tváří v tvář a že ji to tolik traumatizovalo, že nebyla schopná mluvit. „Stála přímo proti střelci. Měl dvě zbraně,“ řekla a dodala, že dcera si nic jiného nepamatuje. Z místa ji spolu s dalšími dvěma dětmi odvedla policie.

Ukrývali se ve sklepě

Čtrnáctiletá Olivia Raykhmanová viděla evakuaci dětí z autobusu poničeného nehodou. „Rozbili všechna okna a snažili se děti vytáhnout. Nějaký muž přikryl jedno z dětí dekou. Bylo tam jedno dítě, které uvízlo,“ řekla. Poté všichni utíkali k budově školy, kde se schovali. Spolu s asi 15 lidmi se ukryla ve sklepě, kam se vzápětí uchýlilo dalších 50 lidí.

Zatímco se Raykhmanová skrývala, studenti Stuyvesantovy střední školy ve vyšších patrech začali událost natáčet na telefony. Na záběrech, které obletěly internet, pobíhá tmavě oblečený útočník s vousy po ulici a v ruce drží zbraně.

Pětačtyřicetiletá Adria Menezesová, která v tu dobu přijela k místu incidentu vyzvednout dvě děti na hlídání, viděla, jak střelec pálil na okolní auta. Jakmile střelbu viděla, hned se s ostatními vrhla k zemi. Uvedla, že útočník kolem rychle pobíhal a vykřikoval něco nerozpoznatelného. Podle některých svědků volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz