Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
1. října 2017 16:45, aktualizováno  22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svědectví o brutalitě těžkooděnců. Twitter zaplavila videa z ulic Barcelony

Střety voličů v katalánském referendu a španělské policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střety voličů v katalánském referendu a španělské policie | foto: ČTK

Barcelona Nedělní referendum o nezávislosti Katalánska provázela řada střetů mezi policejními těžkooděnci a zájemci o účast v referendu. Svědectví o policejní brutalitě v Katalánsku zaplavila internet a sociální sítě. Podle katalánské vlády si zranění z potyček s těžkooděnci odnesly stovky lidí, na straně strážců pořádku bylo podle policie zraněno více než 10 osob.

Katalánce čekalo v neděli hlasování o nezávislosti regionu na centrální vládě, které však španělská ústava neumožňuje. Brzy poté, co se okolo deváté hodiny ráno začalo hlasovat, přišly první zprávy o střetech mezi voliči a pořádkovými silami španělské policie.

Záhy se na sociálních sítích, zejména pak na Twitteru, začala objevovat virálně sdílená videa zaznamenávající brutální postup španělské policie vůči účastníkům referenda.

Jedno z nejčastěji sdílených videí ukazuje zásah ve škole Ramon Llull v Barceloně, kde byla otevřena jedna z volebních místností. Je patrné, že na jednoho z mužů policista naskakuje s nataženou nohou, několik žen je ze školních prostor vytaženo za vlasy. „Začali tlačit a vytahovat lidi ven. Poté prolomili i další dveře a dostali se dovnitř. Vzali hlasovací lístky a urny. Lidé pak vůbec nevěděli, co mají dělat, protože policie byla všude, před nimi i za nimi. Začali nás tahat ven, často i za krk,“ řekl svědek událostí Martí Pont britskému webu deníku Guardian.

Podobně násilný zákrok, včetně úderů do obličejů, ukazuje i následující záznam.

Novinář Ian Fraser sdílel záběry z útoku obrněných policistů na dav lidí, včetně ženy, která s jedním jejich kolegů emotivně komunikovala.

Španělský novinář Héctor Juanatey zveřejnil videozáznamy, jak policie násilně odstraňuje voliče z volebních místností na Guinardově trhu v Barceloně. Mnozí z nich měli patrně po zásahu problém opět se postavit na nohy.

Katalánská vláda uveřejnila informaci, že již okolo jedenácté hodiny v neděli bylo zraněno a záchrannými složkami ošetřeno nejméně 38 lidí, a to kvůli „represím ze strany španělské policie“. Podle katalánských úřadů bylo zraněno 844 lidí, několik z nich prý bylo podle katalánské vlády v kritickém stavu.

Španělský těžkooděnec v ulicích Barcelony.
Střet s policií.

Španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría však prohlásila, že policie zasáhla v Katalánsku proti nedělnímu referendu profesionálně, pevně a přiměřeně. Podle vicepremiérky cílem nebyli samotní voliči, ale materiál určený k zajištění hlasování.

„Jakákoliv diskuse o legálnosti hlasování ztrácí smysl, když policisté bijí lidi,“ okomentoval dění v Katalánsku jeden z uživatelů Twitteru. 

Katalánská vláda obvinila španělskou policii za postoj proti voličům ve stylu „jděte si pro ně“. Katalánský ministr zahraničí Raul Romeva uvedl: „Zahájili jsme kontakt s EU o porušování základních lidských práv, které tu samou Evropskou unii ohrožují.“ Vyzval evropské instituce, aby odsoudily násilí páchané na „evropských občanech“.

Následující video zachytilo muže, který po násilném zacházení policie dostal záchvat. 

Organizace Guardia Civil (Občanská stráž) na svém účtu na sociální síti Twitter rovněž zveřejnila jedno z mnoha videí prokazující brutalitu proti účastíkům katalánského referenda. Policie tvrdí, že „policisté odolávají obtěžování a provokaci“ při plnění svých povinností „ve jménu obrany zákona“, napsal britský list The Guardian. 

Nejvíce svědectví pochází z Barcelony, přesto ale existují i videozáznamy odjinud. Ty následující zachytily násilí v Geroně, katalánském městě o téměř 90 tisíc obyvatelích. 

Novinářka z rádia Catalonia Mar Riera Sola uveřejnila video, na níž španělská policie brání referendu ve vesnici Sant Iscle de Vallalta, která se nachází zhruba 50 kilometrů severovýchodně od Barcelony.

Další video, sdílené platformou WikiLeaks i jejím zakladatelem Julianem Assangem odhaluje dění v jedné z volebních místností, kam vtrhla španělská policie a zabavila všechny hlasovací urny i hlasovací lístky. Voliči jim hlasitě vzdorují a zpívají: „My budeme hlasovat!“

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!