Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svědectví ruského trolla: Za 45 tisíc rublů jsem pracoval pro ministerstvo lží

Svět

  6:00
Udeří v sehrané trojici: Odkaz, Zloduch, Fotka. Svou stopu zanechají na desítkách webových fór: zdánlivě spontánní, ve skutečnosti pečlivě koordinovanou. Ve virtuálním světě vyvolávají bouře a překračují hranice. V tom reálném je rámují čtyři stěny, frenetické bušení do klávesnice a direktiva ruského režimu za desítky tisíc rublů měsíčně. Vítejte v ruské továrně na internetové trolly.

Prezident a jeho mluvčí: Vladimir Putin (vpravo) a Dmitrij Peskov. Za ruský režim však promlouvá také armáda internetových trollů. foto: ČTK

K rozpoutání bouřlivé internetové diskuse toho moc nepotřebujete. Debatní vatru, kde se argumenty střídají s plamennými urážkami, zvládne roznítit pouhá jiskřička: příhodně naformulovaná věta, jediný odkaz či fotka nebo verbální pošťouchnutí oponenta. A někdy stačí samotné téma. Slova jako Ukrajina, Rusko či Putin spouští na webovém kolbišti zdánlivě spontánní souboje, jež neberou konce.

Dvanáct hodin beze smíchu

Zdání ovšem občas klame, dokazuje pohled za zdi petrohradského Centra pro internetový výzkum. V prostorách moderní čtyřpatrové budovy se rodí tisíce falešných účtů, které na diskusních fórech a sociálních sítích umně šíří propagandu kremelského režimu. Promlouvají jimi stovky zaměstnanců institutu, kteří na dvanáctihodinových denních i nočních směnách zajišťují jeho nepřetržitý provoz. Výměnou za nadprůměrný plat se podřizují přísným pravidlům: aktivita na desítkách fór denně, nařízená délka příspěvků, nezbytná klíčová slova. Zákaz projevů v rozporu s oficiální linií. A žádné vycházení nebo smích na pracovišti.

Jenže na zábavu stejně není čas, popsal v rozhovoru pro stanici RFE/RL (Svobodná Evropa) Marat Burkhard, petrohradský blogger, jenž pro epicentrum ruské propagandy za 45 tisíc rublů měsíčně pracoval. „Čtyřicet místností, v každé dvacet lidí, kteří plní kvótu 135 komentářů za směnu. Celou dobu jen sedíte a píšete, moc nemluvíte. Což ani nemusíte: práci kolegů máte na monitoru před očima,“ říká.

Trollové pracují v trojici s předem danými rolemi. „Jeden ‚zloduch‘, který kvůli autenticitě kritizuje ruskou politiku a úřady, a dva další, co mu oponují - jeden argumentuje obrázkem, druhý odkazem,“ vysvětluje Burkhard. A uvádí příklad.

TYPICKÝ ÚKOL

Téma: V řadách ukrajinské armády bojují jednotky NATO

Klíčová slova: ukrajina, rusko, politika, NATO, SVS (soukromá vojenská společnost, pozn. red.)

Úkol: Rozběhnout tematickou debatu na 35 fórech

Uživatel flcrbgrjn (troll z jiného oddělení) napíše, že mezi regulérními ukrajinskými vojáky bojují žoldnéři NATO; přidá video údajně zachycující dva americké žoldnéře v Mariupolu. „Média kyjevské junty pořád útočí na Rusko a nestydatě a neúnavně lžou. Tvrdí, že na Ukrajině bojují ruské ozbrojené síly, ale odmítají poskytnout jakýkoli důkaz (žádný totiž neexistuje). Ale když dojde na ukrajinskou armádu, americké loutky utábořené v Kyjevě řeknou, že nejsou žádné důkazy, že v ní působí zahraniční žoldáci a západní agenti - lžou a ani se nezačervenají!“

Trojice trollů se dle zadání vrhá do práce. Uživatel Yana24 (aka Zloduch) prvotní příspěvek napadne. „O jakých žoldácích NATO tu mluvíš? Tak tam natočili nějaké Američany, no a co? Nevíme, co tam dělali. Rusko jako vždycky obviňuje Ukrajinu z věcí, které samo dělá. O žoldácích už všichni mluvíte dlouho, ale pořád jste je nevytáhli!“

Štafetu přebírá troll Odkaz. „Četla jsi vůbec ten text? Pokud se orientuješ v tématu, měla bys vědět, kolik už bylo předloženo důkazů, že válka na Ukrajině pokračuje, protože Západu a Porošenkovi se nechce do míru. Našli věci patřící západním vojákům, a teď našli i samotné vojáky. Našli snad důkaz, že na Ukrajině jsou ruské jednotky? Nebo samotné ty jednotky? Ne!“ odpovídá Zloduchovi a přidává odkaz na článek o údajné přítomnosti Američanů v Mariupolu.

Dílo završí troll Fotka, který dodá vhodný snímek a spolu s tím obviní Západ z pokrytectví. „Západ má dvojí tvář: v každé diskusi o ukrajinském konfliktu Západ obviní Rusko, přestože sám zásobuje ukrajinskou armádu vojáky SVS, kteří představují NATO. Je to politika dvojích standardů!“

Hodný Janukovyč a opice Obama

Marat Burkhard pracoval v ruskojazyčném oddělení, které mělo na starosti ruské servery, v dalších sekcích petrohradského centra však působí trollové specializovaní na zahraniční publikum. „Je tam ukrajinské oddělení, anglické oddělení, které bombarduje weby CNN a BBC, oddělení Facebooku a další. Nad nimi stojí manažeři s dvakrát tak vysokým platem. Berou ho za to, že nás nepřetržitě monitorují, ty hlouposti po nás čtou a vyhrožují nám, když uděláme chybu,“ líčí blogger.

Zatykač Interpolu na svrženého ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče.

Odklon od předepsané linie trestá vysoká pokuta a kádr, který pochybil, se musí podrobit přísnému ideologickému přezkoušení. Během něj ho nadřízení zaplaví otázkami, například „Co chce Rusko, aby se stalo v Doněcké lidové republice?“, na něž provinilec musí správně odpovědět. Pokud zklame, je s ním zle. „Platíte za sebemenší prohřešek, třeba za o minutu pozdější příchod vám strhnou 500 rublů. I já se jednou spletl, místo fotky Porošenka jsem dal Janukovyče. A o tom žertovat nemůžete, Janukovyč patří k hodným chlapcům. Hned si mě zavolali na kobereček: ‚Jak se opovažuješ?‘“ vzpomíná Burkhard.

Barack Obama.

A přidává nejbizarnější úkol své krátké kariéry. Americký prezident Barack Obama během oficiální návštěvy Indie vyplivl žvýkačku. „Zadání znělo: ‚Napiš o tom 135 komentářů, a nestyď se odvázat. Piš si, co chceš, ale ať je tam slovo Obama a kolem hodně vulgarit.‘ Součástí zadání je i nutný a předem daný závěr, k němuž musíš dojít, v tomhle případě, že Obama je černá opice, která nic neví o kultuře. Strčíte ho do Indie a on si tam žvýká! Jsou směšní v tom, jak se snaží zneužít sebemenší maličkosti. Ale na druhou stranu, ono to vlastně vůbec směšné není. Naopak, je to absurdní,“ nešetří blogger kritikou na adresu ruského propagandistického kulometu.

Jako z Orwella

Boj proti ukrajinským fašistům? Obelhala mě propaganda, líčí žoldnéř

Burkhard se totiž k přívržencům ruského režimu nepočítá. „Smýšlím prozápadně. Chtěl jsem tu práci vyzkoušet, zjistit, jak to funguje. A nešlo to, po dvou měsících jsem podal výpověď. Byl jsem v táboře nepřítele, jehož ideologii nesdílím a jsem absolutně proti ní. Pokračovat nedávalo smysl, ani kvůli tomu platu. Což je případ mnoha bývalých kolegů: nedělají to z přesvědčení, ale kvůli penězům,“ říká.

„A mimochodem,“ dodává, „jakmile se poblíž objeví nějaký novinář, hned se mají na pozoru. Všechny závěsy jsou zatažené, během dne nesmíme vycházet na ulici. Novinářů se vážně bojí. Je to jako z Orwella: pracujete pro Ministerstvo pravdy, které je ve skutečnosti ministerstvem lží.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!