Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svědectví z koncertu: Nepřestávali střílet, všude byla krev a mrtvá těla. Útočníci mluvili o Sýrii

Svět

  9:09aktualizováno  19:23
PAŘÍŽ/PRAHA - Po pátečním nejhorším teroristickém útoku v moderních dějinách Francie přicházejí svědectví od lidí, kteří masakr atentátníků Islámského státu přežili. Agentura AFP popisuje, jak vypadal útok v koncertní síni Bataclan, kde zahynulo nejvíce lidí. Agentura potvrdila 129 obětí, tři stovky zraněných, z toho 99 v kritickém stavu.

Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclán. foto: Philippe WojazerReuters

Někteří vyděšení přeživší zpočátku mysleli, že hlasité rány jsou součástí koncertu americké metalové skupiny Eagles of Death Metal. Rozhlasový moderátor Pierre Janaszak seděl na balkóně se svoji sestrou a přáteli, když zaslechl po hodině koncertu výstřely.

Šaty mrtvých...
Květiny na uctění obětí teroristů.

„Rychle jsme si uvědomili, že to není součástí show. Nepřestávali střílet, všude byla krev a mrtvá těla. Slyšeli jsme jekot, všichni se pokoušeli utéct.“

Janaszak a jeho přátelé se schovali na záchodě a dvě hodiny čekali na zásah policie. „Slyšeli jsme, jak mluví s asi dvaceti rukojmími. Jasně jsem slyšel, jak říkají: Je to Hollandova chyba, je to chyba vašeho prezidenta. Neměli jste zasahovat v Sýrii. Mluvili také o Iráku.“

K bezprecedentní sérii teroristických útoků se v sobotu přihlásila extremistická organizace Islámský stát. To, že zabíjeli atentátníci spjatí s tímto radikálním sunnitským hnutím, potvrdil po schůzce krizového štábu také francouzský prezident. „To, co se včera stalo v Paříži a v Saint-Denis, je válečný čin, a tváří v tvář válce musí stát přijmout odpovídající rozhodnutí. Čin spáchaný teroristickou armádou, Daiš(arabský akronym pro IS, pozn. red.),proti všemu, co jsme, proti svobodné zemi. Válečný čin připravený, naplánovaný zvenčí. Čin absolutního barbarství,“ prohlásil.

Další rozhlasový reportér Julien Pearce popsal CNN situaci jako „krvavou lázeň a deset minut hrůzy,“ když černě oblečení muži spustili střelbu. „Podlaha sálu byla pokrytá těly. Slyšeli jsme velké množství výstřelů. Teroristé byli klidní, odhodlaní a třikrát nebo čtyřikrát své zbraně nabíjeli. Lidé utíkali po ležících tělech, i nám se podařilo najít východ,“ dodal Pearce.

Reportér s sebou vzal mladou dívku, která silně krvácela. Donesl ji do taxíku, kde na řidiče zakřičel, ať ji odveze do nemocnice.

Pearce také řekl, že jednomu z teroristů, kterému viděl do tváře, mohlo být mezi 20-25 lety.

Přehled míst spjatých s pátečními útoky v Paříži

  • Koncertní síň Bataclan:

Hudební klub na bulváru Voltaire je jedním z nejznámějších v Paříži. V pátek hostil koncert kalifornské rockové skupiny Eagles of the Death Metal, její členové jsou podle všeho v pořádku. Útok v klubu si vyžádal vůbec nejvíce obětí (89), převážně mladých lidí. Čtyři teroristé zahájili nejdříve palbu na návštěvníky kaváren před klubem, poté uvnitř rozpoutali „krvavou lázeň"; vyhodili se do povětří.

  • Stadion Stade de France:

Sebevražedné útoky se podle policie odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald’s. Zahynuli zřejmě čtyři lidé, z nichž tři byli údajně atentátníci. Ve sportovní aréně pro 80 000 lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i francouzský prezident François Hollande, kterého evakuovala ochranka.

  • La Belle Equipe:

V prostorách pouliční kavárny a japonské restaurace na Rue de Charonne zemřelo po útoku zřejmě 19 lidí.

  • Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge:

V prostorách baru a blízké kambodžské restaurace na Rue Alibert s rychlým občerstvením si střelba teroristů vyžádala 13 obětí.

  • Avenue de la République:

Po útocích zemřelo pět lidí.

  • Bulvár Beaumarchais:

Jedna oběť střelby teroristů.