21. dubna 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svědek útoku v Paříži: ‚Mohl střílet na nás, ale mířil přímo k policii.’

Champs-Elysées po útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Champs-Elysées po útoku. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA „Slyšel jsem šest výstřelů. Myslel jsem, že to jsou petardy,“ popsal moment útoku v Paříži svědek Chelloug pro server Le Monde. Na pařížské hlavní třídě Champs Ellysés byli vyděšení turisté, kteří se urychleně schovávali v okolních obchodech. Svědek střelby na nejznámějším pařížském bulváru popsal, jak se celý incident odehrál.

„Vyšel jsem z obchodu Sephora a šel jsem po chodníku. Tam stála policejní dodávka a ten muž zastavil svoje Audi 80, to staré Audi, šedivé, přímo za policejním autem,“ popsal očitý svědek Chelloug situaci těsně před útokem pro server Le Monde.

„Vylezl z auta a držel kalašnikov,“ vypráví Chelloug, další detaily. „Já jsem slyšel šest výstřelů. Myslel jsem si, že to jsou petardy. Všichni jsme se koukali na místo odkud vyšly rány, ale nikdo tam nebyl.“

Podle svědka se útočník schoval za policejní dodávkou tak, že ho lidé z ulice vidět nemohli, ale střelec byl v dobré pozici, aby mohl střílet na policisty. „V momentě, kdy policisté otevřeli dveře dodávky a on se skrčil, začali jsme všichni utíkat,“ říká Chelloug v krátkém rozhovoru pro Le Monde.

Společně s ním se i další desítky lidí snažili rychle ukrýt v okolních obchodech. On sám rychle vyběhl až do prvního parta přilehlého obchodu, odkud viděl, jak policie útočníka přemohla.

„Mohlo nás v tom obchodě být klidně padesát. Byli to cizinci, kteří nerozuměli, ptali se, co se děje a měli velký strach,“ popisuje Chelloug momenty těsně po útoku. Sám se cizincům snažil vysvětlit, že je tam vrah. Podle něj muž musel být terorista.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na...
K útoku došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských...

„Tak když vytáhne Kalašnikov a začne střílet? Mohl střílet do lidí, bylo nás daleko více na chodníku, ale mířil přímo k policii. Naštěstí ho přemohli,“ dodal na závěr svědek.

Pachatel, který byl při incidentu zastřelen, byl identifikován jako francouzský občan. Dva policisté byli při střelbě vážně zraněni, uvedlo ministerstvo vnitra. Potvrdilo jednoho mrtvého policistu, zároveň ale popřelo zprávy některých médií, že mrtví z policejních řad jsou dva.

Útok Islámského státu

K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Ta vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník. Útočníkův pseudonym „Belgičan Abu Yussef (abú Júsuf)“ naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil.

V rozhlasovém rozhovoru mluvčí ministerstva uvedl, že druhého muže identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady.

Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin. O něco později se k akci prostřednictvím agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát odpovědná i za předchozí atentáty ve Francii.Vyšetřování incidentu převzalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz