2. března 2017 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko zavede povinnou vojenskou službu. Bojí se Ruska, povolá i ženy

Švédští vojáci na ostrově Gotland v Baltském moři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédští vojáci na ostrově Gotland v Baltském moři. | foto: Reuters

STOCKHOLM/PRAHA Švédská vláda se rozhodla znovu zavést povinnou základní vojenskou službu, přestože je neutrálním státem. Důvodem rozhodnutí je strach z ruských vojenských cvičení v Baltském moři. Znamená to, že 4 tisíce mužů a žen bude 1. ledna 2018 povoláno k základnímu výcviku.

Zavedení povinné služby není prvním opatřením tohoto typu v reakci na ruskou hrozbu. V září minulého roku obnovil skandinávský stát stálou armádní posádku na ostrově Gotland ležícím mezi Švédskem a pobaltskými zeměmi.

„Důvodem jsou změny v našem nejbližším okolí. Jednou z nich je zvýšená ruská vojenská aktivita,“ cituje britský web BBC News mluvčí švédského ministerstva obrany Marinette Radebovou.

Vybírat brance bude švédská armáda z 13 tisíc občanů narozených v roce 1999, kteří podstoupí psychologické a fyzické testy. Výcvik absolvují 4 tisíce mužů i žen s nejvíce vyhovujícími výsledky.

Branci mají sloužit 9 až 12 měsíců. Cílem opatření je povzbudit je, aby se po základní vojenské službě stali profesionály nebo alespoň členy armádních rezerv. „Pokud chceme skutečně trénované vojenské jednotky, dobrovolný výcvik by stejně musel doplnit i ten profesionální,“ řekl švédské televizi SVT ministr obrany Peter Hultqvist.

Povinná vojenská služba ve Švédsku platila až do roku 2010, ale v minulosti byli povoláváni pouze muži. „Rozhodnutí vlády posílit armádu a zvýšit spolupráci s okolními státy podporuje 70 procent poslanců,“ řekla ještě Radebová. Očekává se proto, že nárvh vlády projde.

Nejbližší spolupráci mají Švédi s Finy. Plyne to z toho, že oba státy na rozdíl od Dánska a Norska nejsou členy NATO. Z norského modelu ale u nového opatření chtějí ve Švédsku vycházet.

fasJakub Fajnor

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR/KA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz