Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rétorika krajní pravice ve Švédsku zabírá. Protiimigrační strana může být podle průzkumů druhá

Svět

  6:00
STOCKHOLM - Ve Švédsku začínají parlamentní volby. Protiimigrační a euroskeptičtí Švédští demokraté v nich míří k druhému nebo třetímu místu. Alespoň to naznačují poslední průzkumy, podle nichž by získali okolo 17 procent hlasů, tedy stejně jako druhá největší švédská strana, Umírnění.

Lídr Švédských demokratů Jimmie Akesson. foto: Reuters

Volby podle většiny sondáží vyhrají sociální demokraté premiéra Stefana Lofvena, zisk okolo 25 procent hlasů jim ale na vytvoření vlády s levicovými partnery stačit zřejmě nebude. Podobně jsou na tom i Umírnění – ani jejich středopravicový blok většinovou vládu pravděpodobně nesestaví.

Podle studie Stockholmské univerzity nestojí za vzestupem Švédských demokratů ani tak migrace a problémy s ní spojené, ale švédská ekonomika a nezaměstnanost. „Naše analýza nenašla žádný empirický vztah mezi volebními obvody Švédských demokratů a migrací na místní úrovni,“ citoval server The Local jednu z autorek studie, Johannu Rickneovou, jež nyní přednáší rovněž na Yaleské univerzitě.

Za příklonem ke krajní pravici stojí podle badatelů dva hlavní faktory – jednak ekonomické reformy vlády Fredrika Reinfeldta z let 2006 až 2011, které sice snížily daň z příjmu, zároveň ale zpřísnily podmínky sociální podpory a systém pojištění v případě nezaměstnanosti. Druhým faktorem byla celosvětová ekonomická krize, jež propukla v roce 2008. Ekonomická situace nynějšího elektorátu Švédských demokratů se tak od roku 2006 zhoršila.

Akademici, tentokrát ale z Oxfordu, se zabývali i šířením takzvaných „fake news“ ve volební kampani. Podle badatelů z univerzity v Oxfordu pocházela každá třetí zpráva o švédských volbách sdílená na sociálních sítích ze stránek, které úmyslně zveřejňují matoucí informace s důrazem na migraci a islám. Autoři z Oxford Internet Institute přišli také na to, že tři z pravicových webů, které šíří zkreslené informace, zaměstnávají bývalé členy Švédských demokratů, jeden dokonce bývalého poslance za tuto stranu. Britský institut takto podle agentury Reuters analyzoval celkem 275 tisíc srpnových tweetů o švédských volbách.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...