Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédové svolávají bleskový summit, Lisabon má zelenou

Evropská unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Podle švédského předsednictví Evropské unie vstoupí lisabonská smlouva v platnost 1. prosince. Švédský premiér Fredrik Reinfeldt kvůli tomu svolá v nejbližší době summit EU a začne jednání o personálním obsazení postů "prezidenta" a "ministra zahraničí" EU, s nimiž smlouva počítá.

Předsednictví to uvedlo v prohlášení na svých internetových stránkách v reakci na podpis dokumentu reformujícího fungování EU českým prezidentem Václavem Klausem, čímž byl dokončen ratifikační proces v poslední unijní zemi.

"Abychom dokončili přípravy na vstup smlouvy v platnost, zahájím nyní konzultace o jménech. Jakmile to bude možné, svolám také summit EU," uvedl v prohlášení švédský premiér. Podle agentury DPA by se schůzka mohla konat 12.listopadu.

První prosinec? Nejbližší datum
Podle prohlášení předsedy Evropské komise Josého Barrosa, který připojení Klausova podpisu rovněž přivítal, je teď už absolutně jasné, že smlouva vstoupí v platnost brzy. "Cesta je nyní otevřena k tomu, aby mohly začít konzultace o jmenování předsedy Evropské rady a místopředsedy komise (který současně bude vysokým představitelem pro zahraniční a bezpečnostní politiku)," dodal.

První prosinec je podle bruselských diplomatů nejbližší datum, kdy může dokument vstoupit v platnost, a to v případě, že Česká republika předá všechny potřebné listiny do Itálie ještě v tomto měsíci. V Římě se běžně uchovávají smlouvy EU. Jednotlivé dokumenty vstupují v platnost prvního dne v měsíci, který následuje po uložení ratifikační listiny posledního státu.

Česko bylo poslední
Česká republika byla poslední zemí evropské sedmadvacítky, kde nebyla ratifikace smlouvy dokončena. Klaus, který je zatvrzelým odpůrcem smlouvy, svůj podpis pod dokumentem podmínil výjimkou pro Česko z listiny základních práv EU. Výjimku mu slíbil evropský summit na konci minulého týdne a včleněna by měla být do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU.

Dokončit ratifikaci ale Klaus mohl až po rozhodnutí ústavního soudu, že dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!