Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédové umožnili odstřel vlků, už jich zabili 23 z povolených 27

Vlci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlci (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Za jediný den lovci ve Švédsku při sporném odstřelu vlků ulovili 23 kusů těchto šelem z povolených 27, informoval dnes švédský tisk. Tuto kvótu schválil švédský parlament.

Odstřel začal v sobotu a má trvat do poloviny února. Proti rozhodnutí zákonodárců ostře protestovali ekologové, lovci si zase stěžují na přísné podmínky odstřelu. Jde o první povolený odstřel vlků v této zemi za posledních 45 let.

Během dneška byli podle švédského tisku uloveni tři vlci, dalších 20 lovci zastřelili v sobotu. Kvóta 27 jedinců, jejichž odstřel byl povolen, představuje asi deset procent populace těchto šelem ve Švédsku.

Švédská agentura pro ochranu životního prostředí upozornila, že rozhodnutí švédských poslanců směřuje proti legislativě EU, protože populace vlků nedosáhla hranice životaschopnosti. Formální stížnost chtějí zaslat Evropské komisi.

"Stanovili mnoho předpisů, lovci musejí například kontrolovat stav povolené kvóty každou hodinu," stěžoval si zase Gunnar Gloersson ze švédské asociace lovců.

Vlci byli v jižní Skandinávii téměř vyhubeni, proto byl od sezony 1965-1966 jejich lov zakázán. Ve snaze navrátit tyto predátory opět do volné přírody v oblasti hranic vzájemně spolupracovaly Švédsko a Norsko. Když v roce 2001 Norsko povolilo odstřel několika vlků, protože se prý jejich populace příliš rozrostla, Švédsko vzneslo protest. Nyní však i švédský parlament rozhodl, že ve volné přírodě smí být nejvíce 210 vlků.

Michael Schneider z agentury na ochranu přírody upozornil, že této hranice dosáhla vlčí populace již loni, od té doby mělo však více než 20 párů šelem vlčata. "S vlky máme problém v oblastech, kde žije vysoká zvěř i hospodářská zvířata. Lovcům navíc zabíjejí cenné lovecké psy," uvedl jeden z členů lovecké asociace. "Od té doby, co tu (vlci) opět jsou, tak s nimi musíme žít, ale je nutné jejich počet snížit." Vlci údajně také přicházejí stále blíž k městským aglomeracím, objevují se dokonce i na předměstí metropole Stockholmu.

V západní Evropě se vlci téměř nevyskytují. V Beskydech v České republice žije volně asi deset jedinců.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Rozvodněná Svratka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Rozvodněná Svratka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Rozvodněná Svratka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...