Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédská armáda je ve střehu. Zachytila vysílání ruské ponorky

Svět

  12:26aktualizováno  16:08
STOCKHOLM - Švédsko zesílilo vojenskou přítomnost ve Stockholmském souostroví kvůli „cizí aktivitě pod vodou“. Podle deníku Svenska Dagbladet vojenská operace následuje po zachycení vysílání v ruštině na nouzové frekvenci.

Švédsko zesílilo vojenskou přítomnost ve Stockholmském souostroví kvůli „cizí aktivitě pod vodou“. foto: Reprofoto

Pobřežní vody v Baltském moři ani ne 50 kilometrů od Stockholmu pročesávají mobilizované lodě, vrtulníky i vojáci z obojživelné jednotky. Podezřelá aktivita prý nemá obdoby od posledních let studené války, kdy Švédové u svého pobřeží opakovaně honili podezřelé sovětské ponorky.

Spor kvůli ukrajinské krizi

Operace, na níž se podílí více než 200 mužů, se odehrává v době zvýšeného napětí mezi severskými a baltskými státy na straně jedné a Ruskem na straně druhé kvůli ukrajinské krizi. Švédsko i Finsko si už v uplynulých týdnech stěžovaly na údajnou ruskou agresi ve vzduchu i na vodě.

Švédsko v pátek, už po zahájení pátrací operace, zachytilo kódované vysílání ze Stockholmského souostroví i z oblasti Kaliningradu, kde má Rusko svou baltskou flotilu.

Ruské ministerstvo obrany ale popřelo informace švédských médií. „Ponorky ruského vojenského námořnictva, stejně jako další plavidla, plní úkoly ve světovém oceánu v souladu s plánem. K žádným nestandardním a tím spíše k havarijním situacím nedošlo,“ zdůraznilo ruské ministerstvo.

Také ruský opoziční list Novaja gazeta s odvoláním na nejmenovaný „vysoce postavený“ zdroj z ruského námořnictva v neděli napsal, že ponorka, po které Švédové pátrají, nemůže být ruská. Do mělkých vod Baltu by totiž nezamířila žádná z jaderných ponorek, zatímco průzkumné miniponorky prý ještě čekají na opravu, dvě ze tří konvenčních ponorek Baltské flotily se právě opravují a třetí je údajně u Severní flotily.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!