8. dubna 2017 14:28, aktualizováno  18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nákladní auto řídil 39letý Uzbek. Podle svědka chtěl projet pěší zónou, ale nezvládl řízení

Pohled na ulici, kde nákladní vůz ve Stockholmu 7. dubna 2017 vjel do chodců na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ulici, kde nákladní vůz ve Stockholmu 7. dubna 2017 vjel do chodců na... | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédská policie je stále silněji přesvědčena, že páteční útok na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu spáchal 39letý muž původem z Uzbekistánu. Nic podle vyšetřovatelů nenasvědčuje tomu, že byl zatčen nesprávný člověk. Záznam o podezřelém se v minulosti objevil v informacích shromažďovaných švédskými tajnými službami.

„Co zamýšlel, nevíme,“ řekl šéf policie Dan Eliasson k možným motivům útoku. Policie muže zatkla v noci na sobotu kvůli podezření, že spáchal teroristický čin. S vyšetřovateli zatím zadržený nemluví. V úterý státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten následně rozhodne o tom, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn.

Vyšetřovatelé zkoumají telefon podezřelého i jeho profily na sociálních sítích. „Nemůžeme vyloučit, že budou zadrženi i další lidé, nicméně nic nenaznačuje tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí,“ řekl rozhlasové stanici SR policejní mluvčí. Na sedadle řidiče nákladního auta, které patřilo místnímu pivovaru a se kterým útočník najel do lidí, policisté našli technické zařízení, „které tam nemělo být“. Zatím ale neurčili, zda šlo o bombu, předmět je třeba prozkoumat.

Lidé přinášejí na místo činu květiny.
Švédský premiér Stefan Lofven.

V nemocnici leží deset lidí, kteří utrpěli zranění poté, co kamion vjel do davu na nákupní třídě Drottninggatan a prorazil průčelí luxusního obchodního domu. Existuje jasná podobnost mezi tímto atentátem a nedávným krvavým útokem z Londýna, kde 52letý muž najel autem do lidí na Westminsterském mostě, připomněl Eliasson.

Podle Faisala Khana, švédského občana původem z Afghánistánu a svědka útoku, chtěl řidič dál jet ulicí Drottninggatan směrem k vládním budovám. Nad autem ale ztratil kontrolu a narazil do semaforu. „Když vjel do semaforu, ozval se hlasitý náraz. Toho si lidé všimli a utekli z cesty,“ popisuje Khan.

„Naštěstí neuměl moc řídit. Zdálo se mi, že neměl příliš zkušenosti s řízením takhle velkých vozů,“ řekl Khan serveru The Local. „Ten muž vážně chtěl napáchat co největší škody,“ dodal Khan, kterému před třemi lety teroristé zabili bratra, švagrovou a jejich dvě děti.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky útok ve Stockholmu ani jiné útoky z poslední doby neměly vazby na to, co se odehrává v Česku. „Průběžně konzultujeme bezpečnostní situaci,“ řekl Sobotka. Zpravodajci však nepřišli s doporučeními či indiciemi, které by odůvodňovaly zvýšení bezpečnostních opatření v Česku, dodal.

Švédsko si oběti útoku připomene v neděli minutou ticha, vlajky ve Stockholmu v sobotu zavlály na půl žerdi. Lidé se také během dne mohli podepisovat do kondolenční knihy vystavené u vstupu do stockholmské radnice. „Dnes je den smutku,“ řekl premiér Stefan Löfven, když přišel podobně jako zástupci královské rodiny i mnoho obyčejných lidí položit kytici nedaleko místa tragédie. „Jsme otevřená, demokratická společnost a tak to také zůstane,“ prohlásil také Löfven.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz