Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švédsko bude legitimní cíl, půjde na smrt za druhé, hrozil ruský ambasador

Ruské velvyslanectví ve švédském Stockholmu (27. března 2018) foto: Profimedia.cz

Švédské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance ve Stockholmu kvůli prohlášení na stránkách ambasády, podle nichž se Švédsko a Finsko v případě vstupu do NATO stanou „legitimním cílem“.
  15:38

Pokud se Švédsko a Finsko stanou členy Severoatlantické aliance, „celková délka hranice mezi Ruskem a NATO se téměř zdvojnásobí“, uvedl ruský velvyslanec Viktor Tatarincev.

„Pokud se někomu zdá, že to nějak zlepší bezpečnostní situaci v Evropě, pak nepochybujte o tom, že noví členové tohoto nepřátelského bloku se stanou legitimními cíli ruských odvetných opatření, včetně těch, která jsou vojenské povahy,“ prohlásil Tatarincev.

Švédsko a Finsko o vstup do NATO požádaly loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jejich přijetí musí odsouhlasit všech třicet členských zemí Aliance. Tento týden přistoupení Finska ratifikoval maďarský parlament, takže Helsinkám zbývá již jen ratifikace ze strany Turecka. Švédsku stále chybí maďarská a turecká ratifikace.

Ruský velvyslanec ve Stockholmu, který se narodil v Chersonu na dnešní Ukrajině, varoval, že Švédsko svým usilováním o členství v NATO dělá „krok do propasti“.

Podle Tatarinceva se velení Severoatlantické aliance „rozhodlo vstoupit do konfliktu“, což pro Švédsko představuje velké riziko. „Švédsko bude nepochybně (do tohoto konfliktu) vtaženo a posláno na smrt kvůli zájmům druhých,“ uvedl Tatarincev.

Autoři: ,