Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve Švédsku zastřelili kritika čečenského vůdce Kadyrova. V zemi získal azyl loni v říjnu

Kritik čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Tumso Abdurachmanov. (2. listopadu 2020) foto: Profimedia.cz

Čečenský opoziční bloger Tumso Abdurachmanov, pokládaný za jednoho z hlavních kritiků vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, byl zastřelen ve švédském exilu. Uvedli to jeho spolupracovníci, informovalo Rádio Svoboda. Švédské úřady se k věci zatím nevyjádřily. Čečenský vůdce je opakovaně podezírán z vražd svých zahraničních oponentů.
  10:40

V médiích a na sociálních sítích se nejprve objevily informace, že je bloger pohřešován a že poslední příspěvek na internetu zveřejnil 30. listopadu. Novinářům se nepodařilo spojit se ani s jeho bratrem Muchammadem Abdurachmanovem. Podle nepotvrzených zpráv ze sociálních sítí Muchammada ukryly tajné služby poté, co Tumsa v noci z 1. na 2. prosince zastřelila skupina lidí.

Internetový publicista a disident Abdurachmanov oficiálně získal politický azyl ve Švédsku loni v říjnu, připomněla ukrajinská agentura Unian.

Kadyrov, který jako prezident vládne ruskému Čečensku od roku 2007, je v médiích opakovaně spojován s politickými vraždami, ať svých oponentů, anebo kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina. „Čečenská stopa“ figurovala v případech zavražděné novinářky Anny Politkovské i bývalého místopředsedy ruské vlády, opozičního předáka Borise Němcova; ruské soudy v obou případech odsoudily nájemné vrahy z Čečenska, ale strůjci zločinů zůstali podle kritiků ruských poměrů nedotknutelní.

Loni v srpnu byl v Rakousku odsouzen na doživotí muž čečenského původu, obžalovaný z vraždy Kadyrovova kritika, která se stala předloni v červenci nedaleko Vídně. Osmačtyřicetiletý muž podle soudu zastřelil šesti ranami z pistole svého o pět let mladšího krajana.

Jedna rána při tom byla vystřelena z krátké blízkosti do hlavy. Vražda se stala v průmyslové zóně ve městě Gerasdorf nedaleko Vídně. Na oblečení obviněného experti nalezli stopy krve oběti a také stopy střelného prachu.

Kadyrov krátce po vraždě tvrdil, že zločin nejspíše spáchaly cizí rozvědky, aby pošpinily jeho jméno.

Agentura AP tehdy připomněla, že kritici čečenské vlády čelili více pokusům o napadení v zahraničí. Ve francouzském Lille předloni v únoru zavraždili blogera Imrana Alijeva, který kritizoval Kadyrova na platformě YouTube.

3. října 2022

Autoři: ,