24. ledna 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko má novou ministryni kultury. Nosí dredy a čelí kritice za chválu muslimského exministra

Nová švédská ministryně kultury Amanda Lindová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová švédská ministryně kultury Amanda Lindová. | foto: Wikimedia/Astrid Eriksson Tropp

Stockholm Po více než čtyřměsíčním povolebním patu byli ve Švédsku v pondělí jmenováni noví ministři. Největší pozdvižení vyvolala ministryně kultury za švédskou Stranu zelených (MP) Amanda Lindová. Odpůrci ji kromě jejího extravagantního vzezření kritizují za to, že krátce po svém jmenování pochválila předchozí ministry ze své strany. Mezi nimi byl i Mehmet Kaplan, který rezignoval kvůli kontaktům s islamisty. Lindová ale nařčení z podpory Kaplana odmítá.

Netypická ministryně kultury: osmatřicetiletá Amanda Lindová, původním povoláním psycholožka, se místo upraveného účesu a kostýmku prezentuje dredy a oblečením, které její odpůrci přirovnávají k oblékání členů hnutí hippies. Matka dvou dětí se netají tím, že v mládí užívala marihuanu, dnes je ale podle svých slov odpůrkyní její legalizace.

„Budu pracovat na tom, aby měl každý v této zemi přístup ke kultuře. Chci posilovat demokracii, svobodu projevu a nezávislou žurnalistiku. Zvláštní pozornost budu věnovat právům národnostních menšin ve Švédsku,“ pojmenovala Lindová svoje priority na tiskové konferenci po svém jmenování do funkce.

Lindová není v politice nováček - už před dvaceti lety vstoupila do Strany zelených, v roce 2010 ji voliči zvolili do funkce radní města Härnösand. V roce 2016 se stala tajemnicí Zelených. Z tohoto titulu také děkovala dřívějším ministrům, kteří vzešli z její strany, a nazvala je „hrdiny a průkopníky“.

Ministrem za Stranu zelených byl do roku 2016 i švédský politik tureckého původu Mehmet Kaplan. Ve funkci skončil poté, co média zveřejnila fotografie, jak večeří s představiteli ultranacionalistických a islamistických organizací. Kontroverze vzbudily také jeho úzké vazby na tureckého prezidenta Receepa Tayyipa Erdogana. 

Nově jmenovaná ministryně ale popírá, že by Kaplana podporovala. „Dala jsem jasně najevo, že odmítám, co udělal, a že si myslím, že udělal dobře, že rezignoval,“ řekla Lindová švédskému serveru SVT. Poděkování ministrům působícím v první vládě, jejíž součástí byli i švédští Zelení, byla podle Lindové její povinnost coby stranické tajemnice.

zufZuzana Formánková