Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Švédsko minulý týden zaznamenalo nejvyšší počet nově nakažených, Německo zpřísňuje opatření

Ve Švédsku platila od začátku pandemie mírná opatření. foto: Reuters

Stockholm - Švédsko minulý týden zaznamenalo nejvyšší denní nárůst nových případů nákazy koronavirem od začátku pandemie covidu-19, vyplývá ze zveřejněné statistiky tamní zdravotní agentury. Třiadvacátého října testy nově prokázaly nákazu u 1870 lidí, informuje agentura Reuters. Opatření kvůli rapidnímu přírůstku nakažených v současnosti zpřísňuje i Německo, rekordní přírůstky pak hlásí třeba Bulharsko.
  16:14aktualizováno  18:38

Dosavadní nejvyšší hodnota pocházela z konce června, kdy během jediného dny přibylo 1698 infikovaných. Zdravotní agentura nicméně upozorňuje, že jarní maximum bylo ve skutečnosti pravděpodobně ještě vyšší, ale případy hygienici nezachytili kvůli omezenému testování.

V neděli byl podíl pozitivně testovaných více než 34 procent, v pondělí zatím přibylo dalších 5474 nakažených

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se v této desetimilionové skandinávské zemi koronavirem doposud nakazilo 115 785 lidí, což je méně než polovina oproti Česku, které má podobný počet obyvatel. Ve Švédsku zemřelo 5918 lidí s covidem-19, což je v přepočtu na počet obyvatel výrazně více než v dalších zemích v severní Evropě.

Počty nově nakažených v posledních týdnech neustále stoupají, nárůst není ale tak strmý jako třeba v České republice nebo v Belgii. Nicméně kvůli ložiskům nákazy v některých oblastech úřady zpřísnily doporučení týkající se omezení kontaktů mezi lidmi. Hlavní epidemiolog Anders Tegnell připustil, že zdravotnictví začíná pociťovat nárůst počtu infikovaných. „Každý týden máme malý, ale významný nárůst počtu pacientů přijatých na jednotky intenzivní péče,“ cituje ho agentura Reuters. „Také ve Švédsku se začínáme blížit kritickému okamžiku,“ varoval. Podle zdravotnických úřadů ale kapacita jednotek intenzivní péče je dobrá, 27 procent lůžek na nich zůstává volných.

Na Švédsko se často upíná pozornost kvůli jeho volnějšímu přístupu k opatřením proti šíření nákazy. Minulý týden úřady vzkázaly seniorům, že není potřeba, aby se nadále izolovali od ostatních lidí. Vysvětlily to tím, že případů nákazy je méně než na jaře a že izolace má nepříznivý dopad na duševní zdraví starších lidí. Od začátku listopadu se naopak zpřísní podmínky pro provoz nočních klubů, nově v nich bude moci být jen 50 lidí. Na sportovních a podobných akcích se počet diváků bude smět zvýšit z nynějších 50 na tři stovky. Musejí ovšem sedět v bezpečné vzdálenosti jeden od druhého.

Německo zpřísňuje opatření

Německé spolkové země kvůli prudkému nárůstu případů nemoci covid-19 zpřísňují hygienická opatření. Ve středu bude kancléřka Angela Merkelová jednat s premiéry spolkových zemí o tom, jak dále postupovat. Podle médií kancléřství podporuje cestu odlehčené verze karanténní uzávěry, kdy by byl omezen provoz restaurací a zrušeny veřejné akce, naopak školy a školky by zůstaly otevřené.

Zatímco na jaře se v Německu školy a školky uzavřely, nyní vláda zachování jejich provozu označuje za prioritu pro chod ekonomiky. V Německu postupně končí podzimní prázdniny a žáci se do škol vrací za přísnějších hygienických podmínek. Například v Severním Porýní-Vestfálsku je od 5. třídy povinná při vyučování rouška, v Sársku od 10. třídy a Dolní Sasko s Brémami zakrytí úst a nosu pouze doporučují.

V Berlíně, kde se v pondělí po dvoutýdenních prázdninách školy opět otevřely, jsou roušky při vyučování nutné pro středoškoláky, mladší školáci je ale musí nosit mimo třídy. Opatření zpřísnily i berlínské školky, z nichž mnohé rodičům neumožňují vstup do šaten, děti si tak vychovatelé přebírají přímo z ulic.

Města s vysokým počtem infikovaných omezují prodej alkoholu, noční shromažďování, oslavy na veřejných prostranstvích či nařizují nošení roušek na vybraných ulicích. Takové rozhodnutí učinil již dříve bavorský Norimberk, kde jsou roušky povinné ve velké části historického centra.

Stejně se nyní zachoval i Berlín, který byl v uplynulých týdnech především ze strany Bavorska kritizován za uvolněný přístup ke karanténním opatřením. V Berlíně tak od víkendu není možné bez roušek chodit v desítce nákupních ulic. Na dodržování příkazu, které mnohé chodce i cyklisty zaskočil, dohlíží policie.

Města se již také připravují na adventní období a z karanténních důvodů ruší vánoční trhy. Nepopulární krok se rozhodl učinit Norimberk, jehož trhy patří spolu s těmi v Drážďanech a v Mnichově k největším a nejstarším v Německu. S mnichovským se sice počítá, ale návštěvníci budou muset mít roušky a stánky musí dodržet rozestup pěti až deseti metrů. Problém bude s vychutnáním tradičního svařeného vína, protože konzumace alkoholu je povolena výhradně v prostorách gastronomických zařízení. S omezeními se uskuteční i vyhlášený trh v Drážďanech, kde se kvůli dodržení rozestupu rozšíří plocha pro stánky.

Trhy rovněž připravuje i Berlín, naopak v nedaleké braniborské Postupimi již byly odřeknuty. Stejný osud potkal letos i trhy v centrech Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu či Cách.

V 83milionovém Německu je aktuálně podle Institutu Roberta Kocha aktuálně 87 nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Tato hodnota tak znamená, že Německo je bez regionálního rozlišení možné považovat za epidemicky rizikovou oblast. V zemi je ale stále řada regionů, které jsou nákazou jen málo dotčené a které kritické hranice 50 nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní zdaleka nedosahují. To s výjimkou Saska a Berlína platí pro východ a sever země.

Počet obětí koronaviru v Rakousku překročil tisícovku

Přibližně osm měsíců od prvního potvrzeného případu infekce virem SARS-CoV-2 v Rakousku v úterý místní úřady hlásí překročení hranice 1000 zemřelých v souvislosti s koronavirem. Podobně jako mnohé další evropské země se také Rakousko potýká s druhou vlnou epidemie. Jenom za posledních 24 hodin eviduje 2835 nově potvrzených případů nákazy.

Do úterního rána zemřelo v Rakousku, které má necelých devět milionů obyvatel, 1005 lidí na následky covidu-19. V České republice s necelými 11 miliony obyvatel dosud zemřelo nejméně 2365 z téměř 270 000 nakažených.

Z celkového počtu 86 102 nakažených v Rakousku se k úterý naopak 60 308 vyléčilo a aktivních zůstává 24 789 případů.

Prudce ale roste počet nakažených pacientů v rakouských nemocnicích. V úterý jich bylo 1400, z toho 203 na jednotkách intenzivní péče. Ještě v pondělí leželo na rakouských JIP 188 pacientů s covidem.

Nejvíce nově nakažených v úterý hlásí Dolní Rakousy. Ve spolkové zemi sousedící s Českou republikou testy za poslední den infekci odhalily u 590 lidí. Ve Vídni jich bylo 456.

Bulharsko má rekordní přírůstky

V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Premiér Bojko Borisov, který se léčí s nemocí covid-19, z domácí izolace vyzval občany, aby dodržovali kroky mířící proti šíření nákazy.

„Léčí mě stejně jako každého jiného Bulhara, kterému jeho praktický lékař nařídil domácí léčbu. Jsem si jist, že naše společnost, vedená našimi lékaři, kteří patřící k nelepším na světě, toto martyrium přestojí,“ uvedl na svém facebooku Borisov. „Dodržujte opatření a držte se!“, dodal.

Jednašedesátiletý Borisov oznámil onemocnění covidem-19 v neděli. V úterý uvedl, že se u něj stále projevují příznaky nemoci. Trpí prý malátností, což mu ale podle jeho slov nebrání v práci z domova.

V sedmimilionovém Bulharsku se dosud nakazilo koronavirem 40 143 lidí a 1146 osob s covidem-19 zemřelo, z toho 42 za uplynulých 24 hodin. Za poslední den také zdravotníci provedli 7659 testů, z nichž 29 procent bylo pozitivních.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat