13. srpna 2015 22:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko odložilo část Assangeova případu. Sexuální delikty jsou promlčené

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | foto: Reuters

STOCKHOLM/LONDÝN/QUITO Švédsko kvůli promlčení odložilo vyšetřování části některých sexuálních deliktů, kterých se zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange údajně v roce 2010 dopustil na dvou ženách. Oznámila to ve čtvrtek švédská prokuratura. Obvinění ze znásilnění se to prozatím netýká, na objasnění tohoto případu mají vyšetřovatelé čas do roku 2020.

Britská vláda mezitím ve čtvrtek protestovala proti postupu Ekvádoru, který prý odmítá podporu řádnému procesu v Assangeově kauze. Assange obvinění ze sexuálních deliktů opakovaně odmítl a považuje je za záminku, aby mohl být ze Švédska vydán do USA, které ho viní z vyzrazení tajných informací.

Ve středu DPA s odvoláním na prokuraturu uvedla, že promlčení se týká dvou případů Assangeova údajného sexuálního obtěžování a nátlaku. Za týden v úterý bude muset být odložen další případ sexuálního obtěžování, ze kterého byl rovněž nařknut. Čtvrté obvinění, kterému ve Švédsku čelí, je ze znásilnění. U něj promlčecí lhůta vyprší za pět let.

Švédská prokuratura ve čtvrtek musela část případu odložit, neboť nemohla Assange vyslechnout. Ten se totiž z obav před možným vydáním do Švédska a následně do USA uchýlil před třemi lety na ekvádorskou ambasádu v Londýně.

Britská vláda si ve čtvrtek na postup Ekvádoru stěžovala. „Ekvádor musí uznat, že jeho rozhodnutí ukrývat Assange více než tři roky zabránilo řádnému průchodu spravedlnosti,“ prohlásil náměstek britského ministra zahraničí Hugo Swire.

Brání Ekvádor výslechu?

„Je naprosto nepřijatelné, že britský daňový poplatník musel zaplatit účet za toto zneužívání diplomatických vztahů,“ řekl. Podle Swirea má Británie nadále povinnost Assange vydat, protože obvinění ze znásilnění stále trvá.

Swire nařídil britskému velvyslanci v Quitu, aby Ekvádoru znovu tlumočil stanovisko Londýna. Ten se nehodlá smířit s tím, že Ekvádor trvale brání výslechu Assange švédským prokurátorem. To hodlá Swire zopakovat i ekvádorskému velvyslanci v Londýně.

Ekvádor ve čtvrtek naopak v oficiálním komuniké vyjádřil politování nad údajnou „pokračující nečinností britských a švédských úřadů během téměř tisíce dní azylu na ambasádě, během nichž byly netečné vůči všem návrhům a výzvám k dialogu ze strany ekvádorského ministerstva zahraničí“.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší. V uplynulých měsících WikiLeaks publikoval nové materiály, z nichž mimo jiné vyplynulo, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) sledovala vedle německých politiků také poslední tři francouzské prezidenty včetně toho současného, Françoise Hollandea.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz