Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko trvá na tom, že roušky nejsou potřeba. Jejich účinnost prý není dostatečně průkazná

Za poslední týdny se situace ve Švédsku dramaticky zhoršila. Počet nakažených... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za poslední týdny se situace ve Švédsku dramaticky zhoršila. Počet nakažených... | foto: Reuters

Stockholm  Švédsko se bez nošení roušek dosud obešlo. Jejich účinnost v boji proti koronaviru není dostatečně průkazná a mnohem důležitější je dodržování rozestupů, tvrdí tamní zdravotnický úřad a jeho šéf, hlavní epidemiolog skandinávské země Anders Tegnell. Ve Švédsku ve čtvrtek počet úmrtí v souvislosti s covidem překročil hranici 7000 a premiér Stefan Löfven oznámil, že střední školy od pondělí do konce pololetí, tedy do 6. ledna, přejdou na distanční výuku.

Švédsko je ve světě známé svým poměrně benevolentním přístupem v boji s koronavirovou pandemií. Vláda se dlouho situaci snažila zvládnout bez plošných zákazů a příkazů, vydávala doporučení a spoléhala především na zodpovědnost občanů. V poslední době ale i Švédsko opatření výrazně zpřísňuje. Od konce listopadu se například smí na veřejnosti setkávat pouze osm lidí, předtím to bylo 300.

Švédové neměli nařízeno ani nošení roušek. Ty přitom doporučuje i Světová zdravotní organizace (WHO), která navíc svá doporučení ještě rozšířila. V místech šíření epidemie podle ní mají lidé nosit roušky vždy v obchodech, na pracovištích a ve školách, pokud tyto prostory nejsou dostatečně větrány. Totéž by mělo podle WHO platit i doma při přijímání návštěv.

Švédský úřad, který do značné míry stojí za liberální švédskou protiepidemickou strategií bez karanténních opatření, však roušky ani nedoporučuje. Důkazy o jejich účinnosti jsou podle něj chabé. Roušky se navíc mohou stát omluvou pro ignorování karantény pro lidi, u nichž se vyskytnou příznaky, soudí úřad.

„Roušky mohou být potřeba v určitých situacích. Taková situace ve Švédsku ještě nenastala, jak vyplývá z naší komunikace s regiony,“ řekl dnes Tegnell.

„WHO je jasné, že důkazy pro roušky jsou slabé. Všechny dosavadní studie ukazují, že je mnohem důležitější dodržovat odstupy, než mít roušku,“ dodal.

Švédsko dnes eviduje 35 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19. Dohromady tak už v zemi zemřelo 7007 nakažených. Švédsko rovněž hlásí dalších 6485 případů infekce, ale při rekordu před dvěma týdny to bylo až 7240. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se už ve Švédsku nakazilo dohromady 272 643 lidí.

Počet obětí v poměru k počtu obyvatel je ve Švédsku několikrát vyšší než v sousedních zemích, ale nižší než v některých jiných státech Evropy, které zavedly tvrdá karanténní opatření. Populačně srovnatelná ČR dosud evidovala 535 760 potvrzených případů nákazy a 8625 souvisejících úmrtí.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!