Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Úlitba za přijetí do NATO? Švédsko vrátilo do Turecka odsouzeného Kurda

Kurdští bojovníci PKK na propagandistické fotografii v iráckém Kurdistánu (24. dubna 2016) foto: Profimedia.cz

Švédsko do Turecka vypovědělo odsouzeného člena Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i Evropská unie považují za teroristickou organizaci. Odsouzený Mahmut Tat přiletěl do Turecka v pátek a v sobotu stane před soudem.
  15:30

V Turecku ho odsoudili za členství v PKK k trestu šesti let a deseti měsíců vězení. Informovala o tom v pátek agentura Anadolu.

Tomu se snažil vyhnout tím, že v roce 2015 odcestoval do Švédska, kde podal žádost o azyl. Ta mu ale byla zamítnuta a Švédsko tureckého občana vypovědělo. Právě otázka vydávání údajných teroristů je předmětem sporu mezi Švédskem a Tureckem.

Ankara tvrdí, že jim Švédsko poskytuje azyl, mezi teroristy ale počítá například i členy hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které EU za teroristickou organizaci nepovažuje. Turecko příslušníky Gülenova hnutí pronásleduje od neúspěšného pokusu o puč v roce 2016.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO letos v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která začala v únoru. Vstup těchto severských zemí do aliance musí schválit všech jejích současných 30 členských zemí, z nichž to už 28 udělalo. Neučinilo tak zatím pouze Turecko a Maďarsko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat