Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko uznalo stát Palestina. Blízký východ není IKEA, zní z Izraele

Palestinci se radují z příměří v Pásmu Gazy (archivní snímek z konce srpna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci se radují z příměří v Pásmu Gazy (archivní snímek z konce srpna... | foto: Reuters

STOCKHOLM Nová švédská vláda ve čtvrtek oficiálně uznala Palestinu jako stát. Palestinci to uvítali jako odvážné rozhodnutí, podle Izraele je naopak nešťastné a je projevem nepochopení blízkovýchodní situace, která je podle šéfa diplomacie složitější než nábytek ze švédského obchodního domu IKEA.

Stockholm, který doufá, že tento krok ukáže cestu také ostatním zemím v Evropské unii, o svém úmyslu informoval Izraelce již ve středu. Česká republika podle mluvčího ministerstva zahraničí Davida Frouse Palestinu jako stát neuznává.

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová prohlásila, že její země Palestinu uznává, protože tam „existuje, území, národ a vláda“. Přiznala, že jde o netypický případ, ale přirovnala krok své vlády k postupu Švédska v případě Chorvatska nebo Kosova, které Švédsko rovněž uznalo, i když tamní vlády svého času kontrolovaly jenom část území.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jde o významný krok, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení. Je to příspěvek k lepší budoucnosti regionu, poznamenaného ničením, frustrací a zablokovanými mírovými rozhovory. Někomu se bude zdát, že je toto rozhodnutí předčasné. Já se obávám, že přichází příliš pozdě,“ napsala Wallströmová v článku, který ve čtvrtek otiskl list Dagens Nyheter.

Po vzoru Švédska

Šéf americké diplomacie John Kerry (vlevo) s předsedou palestinské samosprávy...

Americký ministr zahraničí John Kerry (vlevo) s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás rozhodnutí Švédska uvítal a vyzval další země, aby švédský příklad následovaly. „Pan Abbás žádá všechny státy, které ještě váhají, aby po vzoru Švédska uznaly naše právo na nezávislý stát v hranicích před rokem 1967 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem,“ citoval Abbáse jeho mluvčí Nabíl abú Rudajná. Hranice z roku 1967 zahrnují Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tedy území, jež Izrael obsadil za válečného konfliktu toho roku.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že toto „nešťastné rozhodnutí jenom posílí radikální a neústupné Palestince“. „Švédská vláda musí pochopit, že vztahy na Blízkém východě jsou komplikovanější než nábytek obchodního domu IKEA, který si sestavíte sami doma. Měla by jednat odpovědně a citlivě,“ řekl.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Hlavním městem má být východní Jeruzalém. Z dosavadních kol mírových rozhovorů ale zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Izrael navíc na západním břehu rozšiřuje židovské osady a prosazuje nedělitelnost Jeruzaléma.

Wallströmová sdělila, že Švédsko chce ukázat cestu dalším zemím, ale specialista na izraelsko-palestinské vztahy Michaël Schulz z univerzity v Göteborgu řekl, že nedokáže odhadnout, zda nějaké země Švédsko napodobí. „Aby EU uznala Palestinu, musely by se dohodnout všichni členové, a to není pravděpodobné,“ řekl.

K TÉMATU:

V parlamentu čelila Wallströmová kritice, že se vláda snaží poslance obejít. Analytik Per Jönsson nevidí nic neobvyklého na tom, že takovéto rozhodnutí přijme vláda, avšak zdůrazňuje, že je neobvyklé uznat stát, jehož vláda nemá plnou kontrolu nad svým územím. „Entita, kterou (švédská) vláda uznává jako stát, nemá žádné hranice,“ uvedl.

Mírové rozhovory jsou znovu přerušeny a palestinské vedení hrozí, že bude usilovat o členství v mezinárodních institucích.

Status Palestiny

  • Československá vláda s vyhlášením palestinského státu souhlasila v roce 1988, kdy Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) vyhlásila na okupovaných územích nezávislý palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem. Uznala tím rovněž existenci Izraele. Podobně tehdy postupovaly i některé další státy střední a východní Evropy, které náležely k východnímu bloku. Před svým vstupem do EU například Palestinu uznaly kromě ČR také Maďarsko, Bulharsko, Polsko, Rumunsko, Malta a Kypr.
  • Palestinská samospráva tvrdí, že Palestinu už uznalo přes 130 zemí, a to když v roce 2012 hlasovaly ve Valném shromáždění OSN o zvýšení statusu Palestiny z pozorovatelské entity na pozorovatelský stát. Palestinci sice stále nemají hlasovací právo, ale mohou se stát členy agentur OSN a také Mezinárodního trestního soudu.
  • ČR ve VS OSN jako jediná evropská země hlasovala proti, z neevropských pak byly proti USA, Kanada a také Izrael. Nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tehdy z pohledu opozice prohlásil, že ČR sice podporuje vznik dvou států Izraele a Palestiny, ale hlasuje proti nečlenskému statusu Palestiny. Řekl tehdy, že se ukazuje odtrženost české zahraniční politiky od evropského dění.
  • EU v roce 2012 nehlasovala jednotně, z tehdejších členských zemí bylo pro 14 členů, ale 12 bylo mezi 41 zeměmi, které se zdržely. Patřila k nim například Británie i Německo.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!