Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švédské déjà vu. ‚Párhodinová‘ premiérka představila téměř totožnou vládu, je v ní i první trans ministryně

Nová švédská ministryně školství Lina Axelssonová Kihlblomová (30. listopadu 2021) foto: Profimedia.cz

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová v úterý jmenovala ministry své menšinové sociálnědemokratické vlády. V porovnání s minulým kabinetem učinila jen několik personálních změn. Ministerstvo školství získala Lina Axelssonová Kihlblomová, která bude první švédskou transgenderovou ministryní.
  19:28

Švédský parlament opět schválil Anderssonovou jako premiérku v pondělí. Poprvé ji potvrdil už minulý týden, Anderssonová však o několik hodin později rezignovala. A to když poslanci neodsouhlasili vládní návrh rozpočtu a podpořili naopak opoziční předlohu. 

Čtyřiapadesátiletá ekonomka se stala první ženou v premiérské funkci v historii Švédska. Dosavadní ministryni financí Anderssonovou ve funkci nahradí Mikael Damberg, který byl ve vládě bývalého premiéra Stefana Löfvena ministrem vnitra. 

Ministerstvo zahraničí dál povede Ann Lindeová. Ve funkci ministra obrany zůstane Peter Hultqvist. Sociální demokraté po straně Zelených převzali ministerstva životního prostředí a kultury, kam byly jmenovány Annika Strandhallová a Jeanette Gustafsdotterová. Ministerstvo školství získala první transgenderová ministryně Kihlblomová.

Anderssonová se v projevu k parlamentu zavázala k boji proti klimatickým změnám a proti násilí gangů či k posílení sociálního systému. Uvedla, že představí nový akční plán ve chvíli, kdy se připraví na zhoršující se pandemii. 

Švédsko v pondělí zaznamenalo první případ nové varianty omikron. V posledních týdnech také stouply počty nově nakažených a hospitalizací s onemocněním covid-19. Další parlamentní volby jsou naplánované na září příštího roku.

24. listopadu 2021

Autoři: ,
Témata: vláda, Švédsko

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat