130 let
Švédsko v době pandemie koronaviru.

Švédsko v době pandemie koronaviru. | foto: ZUMA/Joel Lindhe, ČTK

Původní zpráva

Švédové zpřísnění neplánují, vláda stále spoléhá na ‚zdravý rozum‘ svých občanů

Svět
  •   5:00
STOCKHOLM/PRAHA - Restaurace plné mladých lidí, otevřené školy a školky. Zatímco mnohde v Evropě byl v posledních týdnech zredukován veřejný život na minimum, razilo Švédsko úplně jiný přístup. Vláda sázela na „zdravý rozum“ občanů a věřila, že budou respektovat její doporučení dodržovat pravidla hygieny a odstup od ostatních.

Minulý víkend uveřejnila stockholmská policie na svém facebookovém profilu záběry ze čtvrti Södermalm, která je proslulá svým nočním životem. V pokročilou dobu tam byl značný provoz a ze záběrů policie bylo vidět, že s vládními doporučeními si tam nikdo hlavu nelámal.

Helgsammanfattning Helgens äventyr lider mot sitt slut och klockan närmar sig soluppgång. Patrullerna som arbetat har...

Zveřejnil(a) Polisen Södermalm dne Sobota 18. dubna 2020

„Nechte mě to říct úplně jasně. Nechci vidět přeplněné restaurace se zahrádkami,“ prohlásil včera ministr vnitra Mikael Damberg. Pohrozil zavíráním barů a lokálů, pokud by v nich nebyla dodržena například ustanovení ohledně bezpečné vzdálenosti. Nervozita ministra je pochopitelná. Desetimilionová země vykazovala ke včerejšímu dni přes 17 tisíc nakažených a přes dvě tisícovky obětí.

„Krize ještě dávno není za námi,“ uvedl tento týden na tiskové konferenci švédský premiér Stefan Löfven. Zároveň apeloval na své spoluobčany, aby byli rozumní, a to hlavně s ohledem na blížící se filipojakubskou noc z 30. dubna na 1. května. Ve Švédsku bývá označována jako Valborg (Valpuržina noc) a je spojena s vítáním jara. Jedná se zároveň o největší studentský svátek v zemi a hlavně v tradičních univerzitních městech, jako je Lund nebo Uppsala, bývají až do rána ulice plné lidí.

Švédský přístup se od samého počátku lišil od jiných skandinávských států. Například Dánsko, Norsko nebo Finsko už v březnu velmi rychle zavřely obchody, restaurace či školy. Švédsko se nepřipojilo. Zakázána byla jen shromáždění o více než 50 účastnících či návštěvy v domovech důchodců. Podpora veřejnosti pro postup vlády zůstává velmi vysoká.

Premiér Löfven tvrdí, že jeho cíl je shodný s tím, co chtějí i jinde v Evropě, a sice zpomalení nárůstu počtu infikovaných, aby tím nebylo přetíženo zdravotnictví. Na straně druhé si ovšem hlavní epidemiologičtí poradci kabinetu nepřestali pohrávat s myšlenkou dosáhnout maximální „promořenosti“ obyvatelstva, a tím pádem kolektivní imunity vůči koronaviru.

Může koronavirus ‚parazitovat’ na protilátkách? Snad nyní veřejnost pochopí důležitost očkování, doufá imunolog

„Umývání rukou chrání, na to existují vědecké důkazy. Nic ale nedokazuje, že by před onemocněním chránilo uzavírání škol či omezení veškerých sociálních kontaktů,“ prohlašuje například Johan Giesecke. V letech 1995 až 2005 vedl švédský státní epidemiologický ústav, o jehož expertizu se vláda opírá. Podle jeho názoru je švédský přístup, zahrnující mimo jiné i ochranu starších a i jinak ohrožených občanů, lepší než reakce jinde v Evropě. Na výtku, že v jeho zemi prudce přibývá obětí nemoci covid-19, Giesecke například v rozhovoru pro britský online magazín UnHerd reagoval, že současná čísla o počtu obětí prý nemají žádnou vypovídací hodnotu. Rozhodující údajně bude, jak budou vypadat za rok.

Giesecke se domnívá, že až státy povolí původní omezení, začnou i u nich čísla znovu dramaticky narůstat a budou prý srovnatelná se Švédskem. Dle zmíněného vědce bude jediný rozdíl spočívat v tom, že ostatní vzejdou z krize kvůli několikatýdenní vynucené odstávce ekonomiky oslabeni.

MACHÁČEK: Co když se mýlíme a alternativy konsenzu

Jiní švédští epidemiologové s tímto přístupem nesouhlasí. 21 vědců vydalo před několika dny prohlášení kritizující menšinový kabinet sociálních demokratů a Zelených a označilo jeho přístup za „životu nebezpečný“. Hlavní poradce švédské vlády ve věci nákazy Anders Tegnell ale dál trvá na tom, že „zavírat lidi doma nebude fungovat, protože stejně začnou časem chodit ven“. Jediné řešení spatřuje v získání kolektivní imunity.

Autor: Robert Schuster
  • Vybrali jsme pro Vás