25. srpna 2019 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gretu dělí od New Yorku už jen 1500 kilometrů. Na speciální jachtě přečkala bouři

Šestnáctiletá Greta Thunberg stojí na přídi závodní jachty Mazilia II během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestnáctiletá Greta Thunberg stojí na přídi závodní jachty Mazilia II během... | foto: Reuters

Stockholm Švédskou aktivistku za ochranu klimatu Gretu Thunbergovou dělí na její cestě přes Atlantický oceán od New Yorku již méně než tisíc námořních mil (1852 kilometrů). V sobotu večer to ve videu z paluby lodi Malizia 2 zveřejněném na instagramu uvedl kapitán lodi Pierre Casiraghi. Celková délka plánované cesty je necelých 3000 námořních mil.

Cestovatelé se museli vypořádat s těžkými podmínkami, když projížděli Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří. Casiraghi ale uvedl, že je velice pyšný na všechny na palubě a že se „Greta drží velice dobře“. Podle posledních údajů ze živého sledování lodi, se nyní posádka nachází necelých 1500 kilometrů od New Yorku. Zájemci mohou její cestu živě sledovat přes internet.

Loď Malizia II se pomalu přibližuje k pobřeží USA.
Bouře na kterou posádka narazila, když projížděla Golfským proudem.

Na palubě je kromě kapitána i profesionální jachtař Boris Herrmann a Gretin otec Svante. Jejich cestu dokumentuje filmař Nathan Grossman. Jachta Malizia 2 má karbonový trup a je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou k navigaci plavidla a ke komunikaci.

Thunbergová se v New Yorku plánuje zúčastnit klimatického summitu OSN, který začne v září. Loď vyplula z jižní Anglie 14. srpna, cesta přes Atlantický oceán by měla podle plánu trvat asi dva týdny.

ČTK