11. června 2018 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédský islamista byl obviněn z podílu na atentátech v Paříži

Akce francouzských policistů na Champs-Elysées v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce francouzských policistů na Champs-Elysées v Paříži. | foto: Matthieu Alexandre/AP

BRUSEL Francouzské úřady obvinily v pondělí pětadvacetiletého švédského islamistu z podílu na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu 2015. Osamu Krayema vydaly do Francie dočasně belgické úřady, informovala agentura AFP. V Belgii čelí Krayem obvinění z podílu na předloňských atentátech v Bruselu. Ve vazbě je od dubna 2016.

Belgické federální státní zastupitelství Krayema předalo Francii na jediný den, aby francouzským úřadům umožnilo islamistu obvinit v souvislosti s útoky, které si vyžádaly 130 obětí. Obviněn byl mimo jiné z členství v teroristické organizaci, z výroby výbušnin a z vražd s teroristickým motivem.

Krayem, který se narodil ve Švédsku syrským uprchlíkům, byl podle vyšetřovatelů jednou z klíčových postav teroristické buňky, jež naplánovala útoky v Paříži v roce 2015 a v Bruselu o rok později.

Stejně jako řada dalších členů této buňky Krayem nějakou dobu pobýval v Sýrii, poté se ale vrátil do Evropy. Využil přitom migrační krize v roce 2015 a vmísil se mezi uprchlíky putující po takzvané balkánské stezce. V Německu v říjnu 2015 Krayema vyzvednul Salah Abdeslam, jediný přeživší přímý útočník pařížských atentátů.

Krayem se podle belgických úřadů přímo účastnil také plánování a provedení atentátů na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek. Švéda syrského původu zaznamenaly kamery, když do metra doprovázel jednoho ze sebevražedných atentátníků Khalida El Bakraouiho.

Už minulý týden vydala Belgie do Francie jiného islamistu Yassina Atara. V Paříži byl obviněn z podílu na přípravě teroristických útoků v klubu Bataclan a v ulicích města. Atar byl bratrancem Khalida El Bakraouiho, který útočil v Belgii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz