11. června 2018 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédský islamista byl obviněn z podílu na atentátech v Paříži

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Akce francouzských policistů na Champs-Elysées v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce francouzských policistů na Champs-Elysées v Paříži. | foto: Matthieu Alexandre/AP

BRUSEL Francouzské úřady obvinily v pondělí pětadvacetiletého švédského islamistu z podílu na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu 2015. Osamu Krayema vydaly do Francie dočasně belgické úřady, informovala agentura AFP. V Belgii čelí Krayem obvinění z podílu na předloňských atentátech v Bruselu. Ve vazbě je od dubna 2016.

Belgické federální státní zastupitelství Krayema předalo Francii na jediný den, aby francouzským úřadům umožnilo islamistu obvinit v souvislosti s útoky, které si vyžádaly 130 obětí. Obviněn byl mimo jiné z členství v teroristické organizaci, z výroby výbušnin a z vražd s teroristickým motivem.

Krayem, který se narodil ve Švédsku syrským uprchlíkům, byl podle vyšetřovatelů jednou z klíčových postav teroristické buňky, jež naplánovala útoky v Paříži v roce 2015 a v Bruselu o rok později.

Stejně jako řada dalších členů této buňky Krayem nějakou dobu pobýval v Sýrii, poté se ale vrátil do Evropy. Využil přitom migrační krize v roce 2015 a vmísil se mezi uprchlíky putující po takzvané balkánské stezce. V Německu v říjnu 2015 Krayema vyzvednul Salah Abdeslam, jediný přeživší přímý útočník pařížských atentátů.

Krayem se podle belgických úřadů přímo účastnil také plánování a provedení atentátů na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek. Švéda syrského původu zaznamenaly kamery, když do metra doprovázel jednoho ze sebevražedných atentátníků Khalida El Bakraouiho.

Už minulý týden vydala Belgie do Francie jiného islamistu Yassina Atara. V Paříži byl obviněn z podílu na přípravě teroristických útoků v klubu Bataclan a v ulicích města. Atar byl bratrancem Khalida El Bakraouiho, který útočil v Belgii.

ČTK
  • 6Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.