19. dubna 2018 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédský král změní stanovy akademie udělující ‚nobelovky‘. Členství nebude doživotní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Švédký panovník Carl XVI. Gustaf.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédký panovník Carl XVI. Gustaf. | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský král Carl XVI. Gustaf po aférách změní stanovy Švédské akademie, která uděluje Nobelovu cenu za literaturu. Informoval o tom ve středu královský palác. Členství v grémiu nadále nebude doživotní a bude možné na něj rezignovat.

Přestože několik členů akademie v poslední době oznámilo, že se nadále nebudou účastnit schůzí, jejich místa nebylo možné obsadit novými členy. Důvodem otřesů ve Švédské akademii je aféra týkající se sexuálního obtěžování, korupce a předčasného vyzrazení laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Tři členové se stáhli, protože akademie z toho nechtěla vyvodit dostatečné důsledky, včetně personálních. Nakonec odstoupila i šéfka akademie Sara Daniusová, která se tak údajně podřídila vůli akademie.

Švédský král Carl XVI. Gustaf
Švédský král Carl XVI. Gustaf.

V současnosti je počet neaktivních členů tak velký, že to „vážně ohrožuje schopnost akademie plnit své důležité úkoly“, uvedl královský palác. V budoucnu mají být nově obsazeny nejen křesla odstoupivších členů, ale také dalších členů, kteří se do činnosti akademie aktivně nezapojovali dva roky.

Skandál týkající se sexuálního obtěžování vyplul na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen obvinilo ze sexuálních útoků manžela jedné z členek akademie. Muž navíc podle listu opakovaně vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.

ČTK
  • 2Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.