Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jděte do pr***e, já jsem Milwall!‘ Švédové pojmenovali pivo po hrdinovi z londýnského útoku

Svět

  6:00
STOCKHOLM/PRAHA - Osmkrát pobodaný hrdina z londýnského útoku na mostě London Bridge Roy Larner se stal slavným i za hranicemi Velké Británie. Třem teroristům se postavil s holýma rukama, když křičel „Jděte do pr***e, já jsem Millwall!“ (fotbalový klub). Švédský pivovar tak vytvořil úplně novou řadu piva a celý výdělek z jeho prodeje půjde na sbírku britského hrdiny. Švédové se tak rozhodli po tom, co si jeho příběh přečetli na internetu.

Britský hrdina Roy Larner po útoku v nemocnici. foto: Twitter.com / @Jimmycn1

S teroristickými útoky se pojí i hrdinné skutky. Stejně tomu tak bylo i při londýnském atentátu ze 3. června na mostě London Bridge. Roy Larner, fanoušek fotbalového klubu Millwall, se stal hrdinou pro mnoho Britů. Z boje vyšel živý, ale vážně zraněný s osmi bodnými ranami. Svým skutkem ale pomohl k útěku desítkám lidí.

Hold hrdinnému činu Larnera vzdal ve Stockholmu švédský pivovar, který představil novou řadu piva. Vznikl tak pětiprocentní anglický hořký ležák. Na etiketě piva je červený kříž na béžovém podkladu. Červený kříž může značit millwallskou fanouškovskou vlajku a anglickou fotbalovou asociaci, nebo i zranění se kterými Larner po útoku statečně zápasil. O přesném významu etikety se spoluzakladatel pivovaru David Mortimer nevyjádřil. Zatím je ale distribuován pouze v okolí původního pivovaru.

„Můj známý mi poslal odkaz na článek o Royovi. On je taky fanoušek fotbalového týmu Millwall. Pomyslel jsem si, že je to úžasný příběh jednoho hrdinství,“ vysvětlil 45letý David Mortimer, spolumajitel pivovaru Frequently Beer Works, kde nápad vznikl.

Policie vyslýchá muže se zakrváceným tričkem.
Lidé opouštějí oblast London Bridge.


V rozhovoru pro britský deník The Independent
Mortimer popsal, jak z toho nápadu byl od začátku nadšený. „Když jsem to četl, řekl jsem si ‚to je úžasné, to je něco skutečně výjimečného‘. Tak jsem si promluvil s chlapy z pivovaru a došli jsme k názoru, že bychom tu informaci chtěli nějak šířit dál,“ řekl. A rovnou velmi originálním řešením – a to novou řadou zlatavého moku, který ponese jako jméno slavnou větu londýnského hrdiny ‚Jděte do p****e, já jsem Millwall!‘.

„Cítil jsem, že tohle je jeden z těch příběhů, který chcete lidem říct, protože to je úžasné – a také je to skvělé jméno pro pivo,“ dodal spolumajitel nadšeně.

Všechny peníze, které z prodeje piva vzejdou, půjdou na sbírku Roye Larnera, která začala ještě před představení tohoto švédského piva. V současnosti sbírka dosáhla již 50 tisíc liber.

Útok na London Bridge, kde najela dodávka do chodců, a poté útočníci také vyskočili z auta a bodali do lidí, si podle úřadů vyžádal sedm mrtvých a 48 zraněných, z nichž přes dvacet jich bylo v kritickém stavu. Policejním jednotkám trvalo pouhých 8 minut než útočníky zneškodnili.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat