Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Svět bez drog - dokážeme to‘ je propadák. Co teď? láme si hlavu OSN

Svět

  6:00
NEW YORK / PRAHA - Totální globální válka proti drogám se míjí účinkem. Navzdory tvrdým represím se jich prodává víc než kdy dříve a roste počet obětí spojených s tímto nelegálním byznysem. OSN po takřka dvaceti letech problematiku boje proti drogám řeší na zvláštním zasedání Valného shromáždění. Přibývá přitom zemí volajících po změně.

OSN hledá nový způsob boje s drogami. foto: Reuters / LN

„Svět bez drog – dokážeme to!“ hlásalo úderné heslo v roce 1998 z newyorského ústředí OSN. Byl to ambiciózní závazek, který tehdy přijaly členské země na zvláštním zasedání Valného shromáždění. Tou dobou se dušovaly do deseti let vymýtit drogy v globálním měřítku.

Jenže tento cíl se ukázal být víc než jen příliš velkým soustem. Válka proti drogám se míjí účinkem. Osmnáct let poté nejenže se drogy nepodařilo vymýtit, ale prodává se jich víc než kdy předtím.

‚Dáte si lajnu?‘ Manželky severokorejských kádrů si udržují štíhlou linii pervitinovou dietou

Odhady hovoří o tom, že tímto nelegálním byznysem celosvětově proteče mezi 300 a 500 miliardami dolarů ročně. Navzdory všem represím proti výrobcům drog i jejich uživatelům, stejně jako rekordním částkám, které míří na boj proti omamným látkám. Globálně je to astronomických 100 miliard dolarů ročně.

Ztratili jsme nejlepší lidi. Zbytečně?

Stále větší počet členských zemí tak nyní volá po zásadním přehodnocení dosavadní celosvětové protidrogové politiky. Bezmála po dvou desetiletích totiž poprvé válku proti drogám od úterý po tři dny řeší na zvláštním zasedání Valné shromáždění OSN. Mezinárodní společenství se však v této otázce rozdělilo na dva přibližně stejně početné tábory.

V čele úsilí za změnu základní trojice mezinárodních úmluv věnovaných problematice drog stojí především vlády zemí, které jsou bezprostředně a denně konfrontovány s vedlejšími produkty války proti nim – ohromujícím a neustále gradujícím násilím. Jenom v Mexiku, jež bylo dosud jednou z hlavních scén tohoto nekompromisního tažení, se mezi roky 2007 a 2014 stalo obětí zločinů spojených s drogami 164 tisíc lidí. A podobně hovoří také Kolumbie nebo Guatemala.

„Ztratili jsme v boji proti drogám naše nejlepší soudce, naše nejlepší politiky, novináře, policisty, a stejně tu ten problém pořád je. Svět musí projednat nové přístupy k této věci,“ namítal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos už před pěti lety. Podle něj Kolumbie platí krví za válku proti drogám, která nefunguje.

OSN hledá nový způsob boje s drogami.

Po reformě však nevolají zdaleka jen země, které se přeměnily v dějiště bezvýchodného konfliktu. Na přehodnocení apeluje stále rostoucí počet zemí, které přestaly kriminalizovat samotné užívání drog či tak v dohledné době plánují učinit, jako třeba Kanada v případě marihuany.

Stít hlavu, useknout ruku, vyhostit. Saúdská Arábie válčí s drogovou epidemií po svém

V žádném případě ovšem nežádají úplnou a plošnou legalizaci všech omamných látek. Shodují se pouze na tom, že nesmí být kriminalizovány drobné nenásilné přečiny, jako je pouhé držení drog, natož aby za to někde byli lidé popravováni. Zaznívá argument, že závislí nesmí končit ve vězeních mezi kriminálníky namísto v léčebnách. Snahou je také minimalizovat rizika u uživatelů drog – výměnou injekčních stříkaček narkomanům nebo substituční léčbou.

„Tohle není výzva k legalizaci drog jako takových,“ namítal kolumbijský prezident Santos před zasedáním shromáždění pro britský list The Guardian. „Je to výzva pro uznání toho, že mezi totální válkou a legalizací existuje široké spektrum možností, které stojí za to prozkoumat,“ nechal se slyšet.

Zatýkání Joaquína „Prcka“ Guzmána, ve své době nejhledanějšího drogového bosse...
Za drogové zločiny hrozí v Číně tvrdé postihy.

Proti je Rusko s Čínou

Podporu ukončení represivní globální války proti drogám vyjádřilo krátce před zasedáním shromáždění v otevřeném dopise generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi také více než tisíc veřejných osobností z celého světa včetně nezvykle pestré směsice současných i bývalých politiků. Od demokratického kandidáta na amerického prezidenta Bernieho Sanderse, někdejšího mexického prezidenta Ernesta Zedilla až třeba po miliardáře Richarda Bransona nebo Warrena Buffetta.

Čínská vláda o drogách: Zemřelo na 50 tisíc lidí, přišli jsme o 500 miliard

Tento tábor však čelí na půdě OSN neméně silné protiskupině, vedené Čínou a Ruskem. To se na pozadí rozmachu opiátů po pádu Sovětského svazu (Rusko má až milion závislých na heroinu) av posledních letech také syntetických drog stalo novým světovým lídrem nekompromisního protidrogového tažení. Moskvě s Pekingem přitom v OSN sekundují země, které drogové delikty trestají smrtí – Saúdská Arábie, Írán nebo třeba Singapur. Ve prospěch tohoto tábora přitom hraje, že post šéfa specializované organizace při OSN zaměřené na problematiku drog zastává ruský diplomat. A právě v režii tohoto úřadu vznikal návrh rezoluce, o níž bude shromáždění hlasovat.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!