1. května 2013 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět slaví první máj. Řekové stávkují, Turci se poprali s policií

Turek uskakuje před vodním dělem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turek uskakuje před vodním dělem | foto: Reuters

ANKARA/ATÉNY/PRAHA První máj se stal v řadě zemí záminkou k protestům a stávkám. V Řecku se zastavily vlaky a lodě, ochromena byla městská hromadná doprava i provoz v nemocnicích. Při protestech v Turecku byly zraněny desítky lidí. Demonstrace se čekají v řadě evropských metropolí.

Stávka v Řecku proti úsporným opatřením začala o půlnoci a je jen dalším podobným protestem v řadě - britská BBC například napočítala už více než 20 generálních stávek, z nichž žádná ale vládní škrty neovlivnila. V centru Atén byla rozmístěna zhruba tisícovka policistů, účast demonstrantů ale prozatím vypadá menší než obvyklých několik desítek tisíc. Jedním z důvodů mohou být i nadcházející pravoslavné Velikonoce, kvůli nimž řada Řeků odjela pryč.

Násilnější průběh byl hlášen z prvomájových protestů ze sousedního Turecka. Na istanbulském náměstí Taksim se navzdory úřednímu zákazu shromáždil dav demonstrantů, kteří se následně střetli s pořádkovou policií. Vzduchem létaly kameny a došlo i na vodní děla a slzný plyn.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedávné zřícení budovy s textilními dílnami, které si podle nejnovějších informací vyžádalo už přes 400 obětí, se stalo mottem prvomájových demonstrací v Bangladéši. Několik tisíc protestujících tu žádalo trest smrti pro majitele objektu.

Během dne se čekají protesty i v řadě evropských metropolí. Například ve Španělsku zorganizovaly dvě největší odborové organizace celkem 80 protestních akcí.

Petr Pešek, mtr