1. ledna 2011 11:33, aktualizováno  14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět vítal rok 2011, milion lidí v New Yorku hltal 'kouli času'

Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru |

PRAHA Miliony lidí slavily ve světě příchod Nového roku. Vzhledem k časovému posunu jej nejprve přivítali obyvatelé tichomořského atolu Kiritimati, poté obyvatelé Nového Zélandu a Austrálie. Následovala Asie a Evropa s Afrikou a pak na západní polokouli jako první Brazílie.

Na pět tisíc obyvatel tichomořského ostrova Kiritimati přivítalo příchod roku 2011. Atol Kiritimati označovaný dříve jako Vánoční ostrov je součástí ostrovního státu Kiribati, kterým prochází takzvaná datová hranice. Ostrované díky poloze ostrova slaví Nový rok mezi prvními na planetě.
 Vánoční ostrov

Ve zbytku světa se na novoroční oslavy v tu dobu lidé teprve chystali. První velké město, které Nový rok přivítalo byl novozélandský Auckland.

Následovala australská metropole Sydney. Oslavy zahájila letecká přehlídka historických letadel a ukázka lodí, kterou se v tamním přístavu a v okolí mostu Harbour Bridge sledovalo nejméně 1,5 milionu lidí. Přípravy oslav ale letos zastínily povodně, se kterými se potýká severovýchod země.

Asijské země změna lunárního kalendáře čeká v únoru. Příchod roku 2011 přesto neopoměli oslavit například v Soulu nebo v Hongkongu. Oficiální oslavy včetně odpočítávání vteřin do půlnoci nebo světelné show letos zažila poprvé také vietnamská metropole Hanoj. Komunistický stát si oslav Nového roku dosud příliš nevšímal.

V centru Tokia se sešly tisíce lidí, kteří u starobylého buddhistického chrámu vypustili do vzduchu stříbrné balonky, ke kterým přivázali své prosby a přání do nového roku. Nový rok přivítaly také tradiční údery do zvonu, které mají pomoci zapudit zlo.

Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru

Desítky milionů lidí slavily konec roku poznamenaného hrozbami teroristických útoků, ekonomickou nejistotou a v neposlední řadě vlnou silných mrazů také v Evropě.

Jeden a půl milionu lidí se vyrojilo na slavné, téměř pět kilometrů dlouhé pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro.

Čtěte více

Ve městě spojovaném s ryčnými oslavami v pestrých barvách vládla ovšem u oblečení místních obyvatel dle tradice bílá.

Oslavy na sněhu. V severoindické Šimle čeakjí na příchod Nového roku.

Nový rok 2011 s pompou vítala i Evropa. Nejméně 100 tisíc lidí včetně mnoha turistů oslavovalo na pařížské třídě Champs-Elysées. Za nezvykle mrazivého počasí neztráceli ale dobrou náladu a s úderem půlnoci jásali a objímali se. Podobně jako v minulých letech neohlušoval francouzskou metropoli rachot zábavní pyrotechniky, která je zde zakázaná.

Oslavy Nového roku v Paříži

V Británii uvítaly Nový rok na párty pod širým nebem statisíce lidí. Největší účast tradičně zaznamenala britská metropole. Osmiminutovou světelnou show u obřího vyhlídkového kola zvaného Londýnské oko sledovalo podle BBC asi 250 tisíc lidí. Ohňostroj letos poprvé doprovázela hudba. Zazněly zde hity jako We Will Rock You od skupiny Queen, Lucy in the Sky with Diamonds od Beatles a Song 2 od kapely Blur.

Poklidný průběh měly oslavy posledního dne roku 2010 na Slovensku. Na oslavující se ve čtyřstupňovém mrazu v Bratislavě snášely i sněhové vločky. Tradičně se do Bratislavy sjelo mnoho cizinců - v ulicích byla slyšet němčina, angličtina či italština, ale i chorvatština nebo v těchto místech poměrně exotická litevština. Novinkou oslav se na Slovensku staly lampiony štěstí. Výtěžek z jejich prodeje půjde na charitativní účely.

Test papírových konfet nad Times Square v New Yorku.

Téměř milion lidí na Times Square v New Yorku sledoval tradiční klesání křišťálové "koule času" s 32 tisíci světly, která se země dotkla přesně o půlnoci a odstartovala novoroční oslavy. Silvestrovskou párty účastníci hodnotili jako velkolepou a vydařenou, i když se konala jen několik dnů po sněhové bouři, která paralyzovala město a okolí.

Jako poslední na světě Nový rok přivítali obyvatelé Havaje, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, který na ostrově tradičně tráví svoji novoroční dovolenou.

Rok 2010 v obrazech
Historické oslavy proběhly v Estonsku, které úderem půlnoci zahájilo jako první postsovětský stát přechod na společnou evropskou měnu euro.

Oslavy Nového roku v Budapešti

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.