Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět si připomíná Den holocaustu. Merkelová varovala před antisemitismem

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil věnec na pomník obětem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil věnec na pomník obětem... | foto: ČTK

PRAHA Svět si ve čtvrtek připomněl oběti holokaustu, tedy nacistického pokusu o vyvraždění Židů za druhé světové války. Německá kancléřka Angela Merkelová při této příležitosti varovala před nárůstem antisemitismu v její zemi. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes připomněl „zvláštní historickou odpovědnost“ své země v genocidě Židů.

Merkelová označila za „nepochopitelné a hanebné, že žádná židovská instituce nemůže existovat bez policejní bezpečnosti - ať už jde o školu, mateřskou školu nebo synagogu“.

Vůdce rakouských lidovců Kurz, který je kritizován levicí za zformování vládní koalice s krajní pravicí, kritizoval rakouskou minulost. „Rakušané se také podíleli na hrozných zločinech holokaustu a byli spojováni s nimi,“ upozornil. „Neseme zvláštní historickou odpovědnost, kterou nová vláda jasně uznává,“ dodal představitel země, která byla v roce 1938 přičleněna k nacistickému Německu.

Slaví se výročí osvobození Osvětimi

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil ve Varšavě věnec na památník připomínající povstání varšavského ghetta v roce 1943.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo rovněž na 50 tisíc československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. V Osvětimi se dnes na výročí sešli tak jako tradičně každý rok přeživší tábora.

Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 tisíc lidí, zemřelo 250 tisíc Židů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.