27. ledna 2018 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět si připomíná Den holocaustu. Merkelová varovala před antisemitismem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil věnec na pomník obětem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil věnec na pomník obětem... | foto: ČTK

PRAHA Svět si ve čtvrtek připomněl oběti holokaustu, tedy nacistického pokusu o vyvraždění Židů za druhé světové války. Německá kancléřka Angela Merkelová při této příležitosti varovala před nárůstem antisemitismu v její zemi. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes připomněl „zvláštní historickou odpovědnost“ své země v genocidě Židů.

Merkelová označila za „nepochopitelné a hanebné, že žádná židovská instituce nemůže existovat bez policejní bezpečnosti - ať už jde o školu, mateřskou školu nebo synagogu“.

Vůdce rakouských lidovců Kurz, který je kritizován levicí za zformování vládní koalice s krajní pravicí, kritizoval rakouskou minulost. „Rakušané se také podíleli na hrozných zločinech holokaustu a byli spojováni s nimi,“ upozornil. „Neseme zvláštní historickou odpovědnost, kterou nová vláda jasně uznává,“ dodal představitel země, která byla v roce 1938 přičleněna k nacistickému Německu.

Slaví se výročí osvobození Osvětimi

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil ve Varšavě věnec na památník připomínající povstání varšavského ghetta v roce 1943.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo rovněž na 50 tisíc československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. V Osvětimi se dnes na výročí sešli tak jako tradičně každý rok přeživší tábora.

Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 tisíc lidí, zemřelo 250 tisíc Židů.

ČTK
  • 10Diskuse