Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět vzpomínal na Jana Pavla II.

Svět

  10:40
KRAKOV, VATIKÁN - Věřící po celém světě si včera připomínali bývalého papeže Jana Pavla II. Mše a další vzpomínkové akce proběhly ve většině evropských zemích i v USA.

Papež Jan Pavel II. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Nejsvátečnější atmosféra ale vládla ve Vatikánu a v Polsku, odkud Jan Pavel II, občanským jménem Karol Wojtyla, pocházel.

„Jan Pavel zemřel tak, jak žil, povzbuzován nezdolnou odvahou své víry,“ řekl včera poutníků na Svatopetrském náměstí jeho nástupce na papežském stolci, Benedikt XVI. Desetitisícům katolíků, nad jejichž hlavami vlály červenobílé polské zástavy, také pohnutým hlasem řekl, že jeho předchůdce po sobě zanechal „ohromný odkaz“.

Podobně emocionální byla vzpomínka v Polsku. Do papežova rodiště, jihopolských Wadowic, se o víkendu sjely stovky lidí. Čekala je tam výstava papežových fotografií, vzpomínková mše a koncert oblíbených melodií Jana Pavla II.

Další polská města, včetně Varšavy a Krakova, kde Jan Pavel II. působil řadu let jako biskup, arcibiskup a posléze jako kardinál, nezůstala za papežovým rodištěm pozadu.

V Lagiewnikách na okraji Krakova celebroval vzpomínkovou mši bývalý osobní tajemník Jana Pavla II. arcibiskup Stanislaw Dziwisz. Přítomným včetně polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky mimo jiné řekl, že bývalý papež „přispěl k zásadní přeměně světa“.

Ke vzpomínce na Jana Pavla II. přispěl také operní pěvec Placido Domingo, který měl krátce před velkou večerní mší ve Varšavě zpívat v národní opeře Verdiho Requiem. Pro veřejnost bylo jeho vystoupení zcela zdarma.

Zlatobílý Krakov
Krakov se na výročí smrti Jana Pavla II. zahalil do papežských barev - bílé a zlaté. Zesnulého papeže připomínaly také tisíce zapálených svíček a květiny. Krakované se během dne zastavovali a vzpomínali u papežského okna budovy krakovské metropolitní kurie a pokládali ke zdi budovy žluté tulipány.

Právě odtud Jan Pavel II. promlouval k věřícím při svých cestách do Polska. „Nikdy na papeže nezapomeneme. Tolik mu toho přece dlužíme,“ říká šestnáctiletá Kryzstina, která přišla pod papežské okno společně s několika svými spolužáky.

Studenti gymnázia hráli na kytary, bubínky a zpívali oblíbené písně Jana Pavla II. Kolem nich postávaly stovky lidí, většinou svátečně oblečených a s bílou stužkou v klopě. Právě bílá stužka má být symbolem připomínky.

V poledne se krakovským náměstím také nesla melodie písně Bárka, která patřila k oblíbeným skladbám polského papeže. Zahrál ji trubač z věže kostela svaté Marie, ze které se jinak pravidelně ozývá městská znělka.

Vzpomínkové akce měly vyvrcholit večer ve 21.37 SELČ, tedy přesně ve chvíli, kdy papež 2. dubna 2005 zemřel. Tehdy se měl rozeznít i zvon Zygmunt v katedrále krakovského hradu Wawel. Tento zvon má pro Poláky symbolický význam a jeho zvuk je možné slyšet jen ve výjimečných chvílích.

V stejném okamžiku na desítkách mší po celém Polsku měly statisíce věřících pozvednout symbolicky k nebi svíčky. Z okna své pracovny ve Vatikánu měl podle plánu oslovit poutníky na Svatopetrském náměstí papež Benedikt XVI.

Autor: