Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru vyhlásila globální stav nouze. Nakažených je skoro 10 tisíc lidí

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus | foto: Reuters

New York V důsledku nákazy novým typem koronaviru zemřelo v Číně do čtvrtka již 213 lidí a 9692 osob se nakazilo. Uvedla to v pátek podle agentury Reuters čínská národní zdravotnická komise (NHC). Nově nakažených je 1982.

V provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, na nemoc zemřelo již 204 lidí a je zde téměř 6000 nakažených. Za sedm dní se podle NHC podařilo vyléčit a propustit z nemocnice 596 osob.

Americké ministerstvo zahraničí v pátek na svých internetových stránkách doporučilo svým občanům, aby necestovali do Číny. Zvýšilo tak své varování pro cesty do Číny na stejnou úroveň jako pro cesty do Iráku nebo Afghánistánu.

Lékaři ve Wu-chanu při alespoň krátkém odpočinku.
Policista s ochrannou rouškou.

Také Japonsko v pátek vydalo varování, aby lidé odložili cesty do Číny, které nejsou nezbytně nutné, a do provincie Chu-pej raději nejezdili vůbec. V Japonsku je 14 pacientů nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters tam v sobotu vstoupí v platnost opatření, na jejichž základě je kromě jiného možné lidem nařídit povinnou hospitalizaci.

„Pokud je to možné, odložte cesty do Číny,“ doporučuje i německé ministerstvo zahraničí kvůli rychlému šíření viru a výslovně varuje před cestami do provincie Chu-pej. Podobné doporučení vydalo už ve středu české ministerstvo zahraničí.

Zahraniční vlády pokračují v evakuaci svých občanů z provincie Chu-pej. Letadla pro své občany již vypravily vlády Jižní Koreje, Japonska, Francie a Británie. Z jedenáctimilionového Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej, který je více než týden uzavřený, odletěl třetí speciál s občany Japonska na palubě. Vláda v Tokiu takto repatriovala 565 lidí.

Infografika - Omezení na čínských hranicích.

Britský velvyslanec v Severní Koreji Colin Crooks na twitteru oznámil, že KLDR kvůli nemoci přerušila veškeré letecké a vlakové spojení s Čínou. V Číně zatím čtyři provincie požádaly firmy, aby obnovily práci nejdříve 10. února.

Kvůli tomu, že mnoho leteckých společností zastavilo spojení s Čínou, chce Peking pomoci s návratem do vlasti obyvatelům Wu-chanu, kteří uvázli v zahraničí. Agentura Reuters uvádí, že čínské úřady poslaly dva letouny pro lidi do Thajska a Malajsie.

Počet nakažených novým koronavirem je již větší než počet nakažených virem SARS před 17 lety. Počet mrtvých by sice mohl být nižší, ekonomové se však obávají, že hospodářský dopad bude mnohem silnější než při onemocnění SARS. To stálo globální ekonomiku podle odhadů 33 miliard USD (755,6 miliardy Kč). Podíl Číny na globální ekonomice se však od té doby výrazně zvýšil.

Nový koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se objevil již ve dvou desítkách zemí. Oznámeno bylo kolem 100 případů mimo Čínu, zatím ale na onemocnění nikdo nezemřel. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Zatím však nenavrhla omezení cestování nebo obchodu.

Výběr informací o globálním stavu zdravotní nouze

  • Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). WHO uvádí, že je to mimořádná událost, u které hrozí šíření nemoci do dalších států a která potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci.
  • V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.
  • Při rozhodování o vyhlášení tohoto stavu WHO posuzuje, zda je epidemie hrozbou z celosvětového měřítka, jak vážný je její dopad na veřejné zdraví, jestli se jedná o neobvyklou nebo neočekávanou událost a zda je nutné omezit cestování a mezinárodní obchod.
  • WHO odmítla vyhlásit obecný stav ohrožení v případě současného koronaviru minulý týden dvakrát, ale členové krizového štábu byli názorově rozděleni půl na půl. Důvodem pro nevyhlášení byl například argument, že zatím nedošlo k úmrtí mimo Čínu a že v době rozhodování nebyly známy případy přenosu z člověka na člověka v cizině. To se však od té doby změnilo.
  • K tomuto výjimečnému opatření se WHO uchýlila v minulosti pětkrát. V roce 2009 kvůli chřipce typu H1N1, tedy takzvané prasečí chřipce, v roce 2014 nejdříve v souvislosti s šířením dětské obrny a následně kvůli epidemii eboly na západě Afriky, při které zemřelo přes 11.300 lidí, v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe a naposledy loni z důvodu epidemie eboly v Kongu.
  • Vyhlášení globální nouze obvykle přináší více peněz a pomoci postiženým oblastem, ale také může přimět nervózní zahraniční vlády, aby omezily cestování a obchod se zasaženými státy. V roce 2014 WHO odmítla kvůli zničující epidemii eboly v západní Africe vyhlásit celosvětový stav nouze kvůli obavám z hněvivé reakce Guineje, Libérie a Sierry Leone. Loni v červenci se konžský ministr zdravotnictví postavil proti "nouzovým opatřením" kvůli ebole v Kongu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...