Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světová zdravotnická organizace prohlásila Jižní Ameriku novým epicentrem pandemie covid-19

Svět

  21:11
Brasília/Ženeva - Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie covidu-19, obzvlášť alarmující je situace v Brazílii, prohlásil v pátek v Ženevě hlavní krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Z více než pěti milionů potvrzených případů nákazy koronavirem ve světě jich podle americké Univerzity Johnse Hopkinse už téměř 650 000 evidují země Latinské Ameriky, kde také registrují celkem už skoro 35 700 úmrtí s covidem-19. Reálná čísla jsou ale v tomto regionu se 650 miliony obyvatel podle expertů mnohem vyšší.

Ze 642 797 zjištěných případů nákazy v Latinské Americe se jich dosud nejvíce (310 087) potvrdilo v její největší zemi, tedy v Brazílii, která eviduje už přes 20 000 obětí. Denní nárůsty nakažených i úmrtí jsou v této zemi s 210 miliony obyvatel v posledním týdnů stále více alarmující.

Za poslední den přibylo v Brazílii 1188 úmrtí lidí s covidem-19, což je nejvíce za den od prvního potvrzeného případu v zemi před třemi měsíci. Nakažených přibylo za poslední den 18 508, o den dříve to bylo 19 951, což byl rekordní denní nárůst v zemi.

V počtu dosud potvrzených případů nákazy koronavirem je Brazílie třetí na světě po USA a Rusku, v počtu úmrtí je šestá. Experti, na něž se v pátek odvolala AFP, ale odhadují, že počet nakažených v Brazílii je ve skutečnosti nejméně patnáctkrát vyšší, než uvádí vládní statistika podle provedených testů. Těch totiž Brazílie zvládla dosud zhruba stejně jako Peru, které má přitom 6,5krát méně obyvatel.

Peru se 32 miliony obyvatel má druhý nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe, ve čtvrtek tamní úřady oznámily 4749 nových případů, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v zemi. Celkem se v Peru od začátku března potvrdilo 108 769 případů nákazy, z toho 70 155 v metropoli Limě. Úmrtí s covidem-19 eviduje země 3148.

Na třetí příčku v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem se v pátek v regionu posunulo Chile, které za den oznámilo 4276 nově nakažených, což je rovněž nejvíce za den od začátku března. Celkem se v Chile potvrdilo dosud 61 857 nakažených, z toho 25 342 pacientů se uzdravilo a 630 zemřelo. Chile provedlo po Peru dosud nejvíce testů na koronavirus v Latinské Americe.

Čtvrté je v počtu potvrzených nakažených v regionu Mexiko (59 567 případů a 6510 úmrtí), které ale rovněž velmi málo testuje a které má asi 125 milionů obyvatel.

Rekordní denní nárůst nakažených tento týden kromě Brazílie, Peru a Chile oznámila i Kolumbie a právě také Mexiko. V některých městech těchto zemí se nemocnice blíží limitu kapacit na odděleních intenzivní péče, vrchol epidemie přitom v regionu čekají někteří experti v červnu, jiní až v červenci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!