Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové památky ve světovém dědictví UNESCO? Některé jsou blízko oblíbených destinací Čechů

Archeologické naleziště Medina Azahara na jihu Španělska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologické naleziště Medina Azahara na jihu Španělska. | foto: UNESCO

MANÁMA/PRAHA Dechberoucí přírodní krásy, podivuhodná archeologická naleziště i středověké architektonické poklady evropských měst. To vše nabízí nově zařazené položky do Seznamu světového dědictví UNESCO, jehož výbor měl v minulých dnech zasedání v bahrajnské Manámě.

Některá z letos vybraných míst leží i v zemích, kam jezdí Češi často na dovolenou. UNESCO bude nově chránit například archeologické naleziště Medina Azahara na jihu Španělska, město vybudované Umájjovskou dynastií v polovině desátého století v době, kdy zde byl Cordobský chalífát. 

Několik let po svém založení prosperovalo, v letech 1009-1010 ale jeho slávu ukončila občanská válka, jež přinesla také konec chalífátu. Téměř tisíc let zapomenuté pozůstatky města objevili archeologové až počátkem 20. století. Návštěvníci zde uvidí zachovalé základy silnic, mostů a budov, ale i dekorativní prvky i předměty denní potřeby. Lidé si tak mohou udělat představu o vyspělosti někdejší islámské civilizace na území jihozápadní Evropy.

Ivrea na seznamu figuruje jako „průmyslové město 20. století“, v němž působil...

Ivrea - „průmyslové město 20. století“.

Z Itálie se letos na seznam UNESCO dostalo Ivrea ležící v regionu Piemont. Ivrea na seznamu figuruje jako „průmyslové město 20. století“, v němž působil slavný vynálezce Adrian Olivetti, jehož firma vyráběla slavné psací stroje, kalkulačky a kancelářskou techniku. 

Turisté zde uvidí rozlehlou továrnu i přilehlé administrativní budovy vybudované předními italskými architekty a urbanisty v letech 1930 až 1960. Jak uvádí web UNESCO, Ivrea vyjadřuje moderní vizi vztahů mezi průmyslovou výrobou a architekturou.

katedrála v Naumburgu v Durynsku, která představuje přechod od románského stylu...
Na seznam UNESCO bylo přidáno i grónské údolí Aasivissuit.

Na dvě dvě nově chráněná místa mohou narazit turisté v Německu. Prvním z nich je katedrála v Naumburgu v Durynsku, která představuje přechod od románského stylu ke gotice. Výbor UNESCO ocenil i archeologické naleziště Hedeby a Danevirke – pozůstatky obchodního města z prvního nebo počátku druhého století, které hrálo klíčovou roli v obchodní výměně mezi Evropou a Skandinávií a Baltským a Severním mořem. Danevirke je pak pás zdí oddělující poloostrov Jutland od zbytku kontinentu.

Ze vzdálenějších míst se na Seznam světového dědictví dostalo například údolí Teheacán-Cuicatlán v jižním Mexiku, které je známé díky svým gigantickým kaktusům, nebo jihoafrické pohoří Barbetron Makhonjwa, kde se našly vůbec nejstarší vulkanické kameny světa. 

Údolí Teheacán-Cuicatlán v jižním Mexiku, lkteré je známé díky svým gigantickým...

Údolí Teheacán-Cuicatlán v jižním Mexiku, lkteré je známé díky svým gigantickým kaktusům

Ve výboru zabodoval i kandidát Saúdské Arábie, která začala až letos udělovat turistická víza – je jím Al-Ahsá, vůbec největší palmová oáza na světě s dvěma a půl miliony datlových palem. Jediný letošní kandidát z Česka, město Žatec, zatím místo na seznamu UNESCO nedostal. Výbor mu doporučil přepracovat kandidaturu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...