Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nové památky ve světovém dědictví UNESCO? Některé jsou blízko oblíbených destinací Čechů

Svět

  6:00
MANÁMA/PRAHA - Dechberoucí přírodní krásy, podivuhodná archeologická naleziště i středověké architektonické poklady evropských měst. To vše nabízí nově zařazené položky do Seznamu světového dědictví UNESCO, jehož výbor měl v minulých dnech zasedání v bahrajnské Manámě.

Archeologické naleziště Medina Azahara na jihu Španělska. foto: UNESCO

Některá z letos vybraných míst leží i v zemích, kam jezdí Češi často na dovolenou. UNESCO bude nově chránit například archeologické naleziště Medina Azahara na jihu Španělska, město vybudované Umájjovskou dynastií v polovině desátého století v době, kdy zde byl Cordobský chalífát. 

Několik let po svém založení prosperovalo, v letech 1009-1010 ale jeho slávu ukončila občanská válka, jež přinesla také konec chalífátu. Téměř tisíc let zapomenuté pozůstatky města objevili archeologové až počátkem 20. století. Návštěvníci zde uvidí zachovalé základy silnic, mostů a budov, ale i dekorativní prvky i předměty denní potřeby. Lidé si tak mohou udělat představu o vyspělosti někdejší islámské civilizace na území jihozápadní Evropy.

Ivrea - „průmyslové město 20. století“.

Z Itálie se letos na seznam UNESCO dostalo Ivrea ležící v regionu Piemont. Ivrea na seznamu figuruje jako „průmyslové město 20. století“, v němž působil slavný vynálezce Adrian Olivetti, jehož firma vyráběla slavné psací stroje, kalkulačky a kancelářskou techniku. 

Turisté zde uvidí rozlehlou továrnu i přilehlé administrativní budovy vybudované předními italskými architekty a urbanisty v letech 1930 až 1960. Jak uvádí web UNESCO, Ivrea vyjadřuje moderní vizi vztahů mezi průmyslovou výrobou a architekturou.

katedrála v Naumburgu v Durynsku, která představuje přechod od románského stylu...
Na seznam UNESCO bylo přidáno i grónské údolí Aasivissuit.

Na dvě dvě nově chráněná místa mohou narazit turisté v Německu. Prvním z nich je katedrála v Naumburgu v Durynsku, která představuje přechod od románského stylu ke gotice. Výbor UNESCO ocenil i archeologické naleziště Hedeby a Danevirke – pozůstatky obchodního města z prvního nebo počátku druhého století, které hrálo klíčovou roli v obchodní výměně mezi Evropou a Skandinávií a Baltským a Severním mořem. Danevirke je pak pás zdí oddělující poloostrov Jutland od zbytku kontinentu.

Ze vzdálenějších míst se na Seznam světového dědictví dostalo například údolí Teheacán-Cuicatlán v jižním Mexiku, které je známé díky svým gigantickým kaktusům, nebo jihoafrické pohoří Barbetron Makhonjwa, kde se našly vůbec nejstarší vulkanické kameny světa. 

Údolí Teheacán-Cuicatlán v jižním Mexiku, lkteré je známé díky svým gigantickým kaktusům

Ve výboru zabodoval i kandidát Saúdské Arábie, která začala až letos udělovat turistická víza – je jím Al-Ahsá, vůbec největší palmová oáza na světě s dvěma a půl miliony datlových palem. Jediný letošní kandidát z Česka, město Žatec, zatím místo na seznamu UNESCO nedostal. Výbor mu doporučil přepracovat kandidaturu.

Autor: